19.5 C
Pristina
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Paralajmërimi i shkencëtarëve: Toka do të goditet nga stuhia e rrallë diellore që mund të zhdukë internetin

Një paralajmërim i rrallë është lëshuar për një stuhi diellore që mund të ndikojë në furnizimin me energji të Tokës dhe të shkatërrojë internetin.

Një vëzhgim i fortë i stuhisë gjeomagnetike u publikua nga Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës së SHBA-së dje, paralajmërimi i parë i tillë që nga janari 2005. Në atë kohë, doza më e lartë e rrezatimit në 50 vjet goditi tokën.

Stuhia diellore ‘e pazakontë’ mund të prishë pajisjet elektronike si GPS dhe rrjetet e energjisë gjatë dy orëve që duhen për të arritur fuqinë e saj maksimale. Pas kësaj, mund të vazhdojë me forcë të reduktuar të shtunën dhe të dielën, sipas Shërbimit kombëtar i motit dhe klimës në Mbretërinë e Bashkuar.

Stuhia gjithashtu mund të lëshojë një ‘shfaqje spektakolare’ të dritës, ose aurora që i ngjan Dritave Veriore, në pjesën më të madhe të hemisferës veriore, duke përfshirë Britaninë e Madhe. Një seri ndezjesh diellore lëshuan vëllime të mëdha plazme në diell, duke shkaktuar paralajmërimin pasi ato u panë të mërkurën.

Ndikimet mund të ndodhin së shpejti këtë pasdite pasi dëbimet e materies dhe fushës magnetike shkaktojnë stuhi gjeomagnetike që mund të dëmtojnë krijesat e gjalla në tokë. Madje mund të zhdukë internetin në disa zona. Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor të NOAA-së, një divizion i Shërbimit Kombëtar të Motit, po monitoron diellin pas një serie ndezjesh diellore dhe nxjerrje masive koronale që filluan më 8 maj.

Parashikuesit e motit hapësinor kanë lëshuar një vëzhgim të stuhisë gjeomagnetike të fortë (G4) për mbrëmjen e së premtes.

“Shpërthimet shtesë diellore mund të bëjnë që kushtet e stuhisë gjeomagnetike të vazhdojnë gjatë fundjavës”, thanë ata.

Një grup i madh njollash diellore ka prodhuar disa ndezje diellore mesatare deri të forta që nga e mërkura në orën 5:00 të mëngjesit të enjte. Parashikuesit e motit do të monitorojnë asetet hapësinore të NOAA dhe NASA për fillimin e një stuhie gjeomagnetike.’

Kur një alarm i tillë u lëshua për herë të fundit në vitin 2005, një stuhi e protoneve energjetike goditi Tokën vetëm 15 minuta më vonë. Ai shkaktoi një shpërthim radioje me frekuencë të lartë, që tregonte praninë e një sasie të madhe elektronesh energjetike në fusha magnetike shumë të forta. Monitoruesit e rrezatimit në të gjithë botën u nisën nga niveli më i lartë i rrezatimit që goditi planetin në gjysmë dekade. Por nuk e rrëzoi internetin siç pritet të bëjë kjo stuhi diellore.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights