Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë

Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë
Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë
Para 1 ore
Aurora, pamje mahnitëse e dritës natyrore – shihet kryesisht vetëm nga Toka.

Por astronautëve me fat në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) u është dhënë një pamje unike e spektaklit – me Tokën në sfond.

Pamjet e mahnitshme tregojnë rrymën e gjelbër të shkëlqyer të dritës, që mbulon mijëra milje nëpër planetin tonë, transmeton Telegrafi.

Në plan të parë është kapsula Starliner në formë koni të Boeing, e cila fillimisht supozohej të ishte kthyer në Tokë deri më tani.

Videoja u filmua nga Matthew Dominick i NASA-s në bordin e ISS, që rrotullohet rreth Tokës rreth 250 milje mbi nivelin e detit.

Ballina
Telegrafi Local
EURO 2024
Të Fundit
Moti
Jobs
Real Estate
Deals
Edicioni:
Kërko lajme
Deals

Real Estate

Jobs

Moti

Marketing
Ballina
Të Fundit
Në Trend
Live
EURO 2024
Për ne
Na Kontaktoni
Arkiva
Prokurimi i hapur
Reklamo në Telegrafi
Shkarkoje aplikacionin:

IOS APP
Android APP
Fun
Interesante
Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë
Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë
Para 1 ore
Aurora, pamje mahnitëse e dritës natyrore – shihet kryesisht vetëm nga Toka.

Por astronautëve me fat në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) u është dhënë një pamje unike e spektaklit – me Tokën në sfond.

Pamjet e mahnitshme tregojnë rrymën e gjelbër të shkëlqyer të dritës, që mbulon mijëra milje nëpër planetin tonë, transmeton Telegrafi.

Në plan të parë është kapsula Starliner në formë koni të Boeing, e cila fillimisht supozohej të ishte kthyer në Tokë deri më tani.

Videoja u filmua nga Matthew Dominick i NASA-s në bordin e ISS, që rrotullohet rreth Tokës rreth 250 milje mbi nivelin e detit.

Dominick ka qenë në bordin e ISS që nga fillimi i marsit, kur ai bëri një udhëtim me anijen kozmike Crew Dragon të SpaceX.

Astronautët në ISS kanë lidhjen e tyre personale në internet, që do të thotë se ata mund të postojnë në X, të dërgojnë email dhe më shumë.

Duke shkuar te X për të postuar videon dhe një imazh, Dominick tha: “Ne kemi parë shumë aurorën nga dritaret e kupolës kohët e fundit”.

Aurora krijohet nga shqetësimet në magnetosferën e Tokës për shkak të një fluksi grimcash nga dielli, dhe zakonisht përqendrohet rreth poleve magnetike të Tokës – kjo është arsyeja pse njihet si dritat veriore ose jugore. /Telegrafi/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights