archiveMoti

Lajme

Moti për ditët e para të Prillit

Prilli do të fillojë me reshje të dendura bore në viset kontinentale të rajonit tonë, kurse në viset bregdetare priten reshje të dendura shiu. Sot në Kosovë do të mbajë mot tërësisht i vranët dhe i ftohtë. Priten reshje dëbore në tërë territorin, herë pas here intensive. Reshjet më të...
Op/Ed

Ky do të jetë moti për 4 ditët e ardhshme

Nesër në Kosovë do të mbajë mot me vranësira dhe intervale kohore me diell. Do të jetë më nxehtë. Vetëm në jug të vendit mund të ketë riga shiu. Në Shqipëri, Maqedoninë Veriore dhe Mal të Zi nesër do të mbajë mot i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell, vranësira...
Lajme

Ky do të jetë moti për dy ditët e ardhshme

Të mërkurën do të vazhdojë të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje të borës, temperaturat mbesin të ngjashme me ato të ditës së marte. Të enjten parashihet mot i vranët dhe me intervale të shkurta me diell, temperaturat do të shënojnë rritje të lehta. Vranësirat...
Lajme

Ndryshim drastik temperaturash, ky do të jetë moti pasnesër

Kosova po vazhdon të përballet me luhatja të mëdha të motit. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, të enjtën në Kosovë do të kemi temperatura të ulta, ku më e larta e ditës arrin në 5 gradë të celciusit, shkruan lajmi.net. “Do të mbajë mot me diell, ndërsa pasdite pritet të...
Lajme

Ja kur pritet rënia e borës në Kosovë

Java e fundit e muajit shkurt do të karakterizohet me mot relativisht të butë, me diell dhe vranësira të cilat nga pasditja e së mërkurës dhe ditën e enjte parashihen të shoqërohen me reshje shiu dhe bore. Të mërkurën, natën vonë dhe të enjten, përpos reshjeve parashihet të ketë edhe...
Lajme

Rikthehet bora në Kosovë, priten edhe erëra të forta

Java e fundit e shkurtit me shi e borë. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se java e fundit e muajit shkurt do të karakterizohet me mot relativisht të butë, me diell dhe vranësira të cilat nga pasditja e së mërkurës dhe ditën e enjte parashihen të shoqërohen me reshje...
Lajme

Moti në javën e fundit të shkurtit, priten reshje shiu e bore

Java e fundit e muajit shkurt do të karakterizohet me mot relativisht të butë, me diell dhe vranësira të cilat nga pasditja e së mërkurës dhe ditën e enjte parashihen të shoqërohen me reshje shiu dhe bore. Të mërkurën, natën vonë dhe të enjten, përpos reshjeve parashihet të ketë edhe...
Lajme

Janari i vitit 2020 u regjistrua si më i nxehti në 141 vjet

Muaji janar i vitit 2020 ishte më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në 141 vjet, njoftuan sot shkencëtarët amerikanë nga Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA). NOAA gjithashtu njoftoi se muaji i kaluar shënoi janarin e 44-t radhazi me temperatura mbi mesataren e shekullit XX. Temperaturat në janar ishin...
Lajme

Çfarë moti do të kemi ditën e ejte dhe të premte?

Të premten mbi vendin tonë parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe në viset kodrinore-malore do të ketë kushte për fjolla të lehta bore. Të shtunën parashihet mot me intervale me diell. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -4 deri -7 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të...
Lajme

Fillojnë reshjet e borës në Kosovë

Temperaturat në Kosovë kanë shënuar rënie pasditen e sotme, kur në disa zona malore ka filluar të bie borë. Qytetarë nga komuna e Podujevës, Vushtrrisë e Skenderajt kanë publikuar pamje ku shihet duke rënë breshër. Ndërsa në zonat malore raporohet sa po bie borë. Ndërkohë, eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj ka...
Lajme

Si do të jetë moti në Kosovë të enjten?

Vendi do të ndikohet të enjten nga fushat e ajrit me presion të ulët atmosferik, bën të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës. Sipas IHMK’së, në këtë situatë meteorologjike do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe herë-herë me reshje të shiut. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri 2...
Lajme

Nesër temperaturat si të ishte pranvera

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se nesër në vendin tonë temperaturat maksimale do të arrijnë deri në 10 gradë Celsius. “Do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat në pjesën e dytë të ditës parashihen të shoqërohen me reshje shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin...
1 2 3 22
Page 1 of 22