archivefeatured

Lajme

Abdixhiku e quan “koeficient të zbrazjes së Kosovës” vlerën prej 105 eurosh – “Goditje ndaj të gjithë shërbyesve publikë”

Qeveria e Kosovës është në shpërputhje me realitetin, tha Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, pas publikimit të vlerës së koeficientit prej 105 eurosh në Ligjin e ri për Paga, raporton Insajderi. Këtë vlerë prej 105 eurosh, Abdixhiku e quajti “pandjeshmëri” dhe “goditje e rradhës” ndaj mjekëve, mësuesve, policëve, ushtarëve...
Lajme

SBASHK’u pajtohet me koeficientin e pagave

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka mirëpritur vlerën e koeficientit prej 105 eurosh të përcaktuar në ligjin e ri të pagave. Sekretari i kësaj sindikate Ymer Ymeri tha për Klan Kosovën se pajtohen me këtë vlerë të koeficientit, meqë sipas tij është arritur qëllimi i SBASHK-ut....
Lajme

Rriten pagat e deputetëve dhe ministrave

Pagat e deputetëve të Kuvendit të Kosovës janë rritur për mbi 150 euro, bazuar në Ligjin e ri të Pagave. Me koeficient 16.4, deputetët dhe ministrat do të paguhen me nga 1722 euro në muaj, raporton Paparaci. Sipas ligjit të vjetër, paga bazë e një deputeti vlente 1,547 euro në...
Lajme

Vendimi ri: Kryeministrit i rritet paga, Presidentes i ulet

Vlera e koeficientit në Ligjin e Pagave do të jetë 105 euro, është bërë e ditur në mbledhjen e Qeverisë të mërkurën. Ligji që hyn në fuqi pas pak ditësh rregullon çështjen e pagave për mbi 82 mijë punëtorët e sektorit publik, shkruan Periskopi. Për të llogaritur pagën duhet shumëzuar...
Lajme

Basha: Amerikanët nuk janë të shenjtë, kanë gabime edhe ata

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka debatuar me komentatorin politik, Halik Matoshi në “Politiko” rreth rolit amerikan dhe kritikave apo presionit të zyrtarëve amerikanë për themelimin e Asociacionit, raporton Gazeta10. Basha, ka thënë se amerikanët nuk janë të shenjtë, kanë gabime edhe ata duke theksuar “Marrëveshjen e Dejtonit”. “Amerikanët...
Lajme

Britanikët të prerë: Nuk lejojmë krijimin e një enklave serbe në Kosovë

Deputetja britanike e cila kryeson edhe Komitetin për Punë të Jashtme, Alicia Kearns sot në Parlamentin Britanik ka ngritur çështjen e dialogut Kosovë-Serbi dhe Asociacionit. Kearns ka shkruar se ndjehet e çliruar pasi ka dëgjuar nga përfaqësuesit e Qeverisë britanike se nuk mbështesin krijimin e një enklave serbe në Kosovë....
Lajme

Ambasadori amerikan jep fjalën e fundit lidhur me formimin e Asociacionit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se vendi i tij e ka bërë të qartë tashmë se “nuk mbështet asnjë marrëveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës” ose që “kërcënon sovranitetin, pavarësinë dhe karakterin multietnik” të saj. “Ne kundërshtojmë rreptësisht krijimin e një entiteti që i ngjan...
1 2 3 1 071
Page 1 of 1071