archivefeatured

Lajme

Ministri Zemaj gëzon qytetarët me këtë lajm

Ka përfunduar takimi i Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me covid-19, ku pas takimit ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, tha se vlerësimet e përgjithshme rreth situatës epidemiologjike janë stabile. “Vlerësimet e përgjithshme rreth situatës epidemiologjike janë stabile, janë me një ecje të sigurt në menaxhimin e kësaj...
Lajme

Hoti paralajamëroi riorganizim të tërësishëm të sistemit shëndetësor

Kryeministri, Avdullah Hoti paralajamëroi sot riorganizimin e tërësishëm të sistemit shëndetësor për t`u përballur me pandeminë e Koronavirusit. Ai e bëri këtë koment gjatë vizitës që i bëri Shërbimit Spitalor dhe Klnik Universitar të Kosovës (SHSKUK). Shefi i ekzekutivit tha se do të ketë reforma dhe ristruktuim të thellë në...
Lajme

Mbi 1 miliard dollarë investime për “Autostradën e Paqes”, hekurudhën dhe dhe Ski-Qendrën në Brezovicë

Është nënshkruar marrëveshja në mes të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryeshefit ekzekutiv i Korporatës Financiare Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (DFC), Adam Boehler. I pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit ishte edhe i dërguari i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Sipas dokumentit të nënshkruar, kjo do...
Lajme

Çka do të ndodh nesër në Kosovë?

Për ditën e nesërme, më 22 shtator 2020 janë paralajmëruar të zhvillohet kjo ngjarje në Kosovë: Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të bëjë përurimin e Qendrës Testuese/Sallës për zhvillimin e procedurave rekrutuese për nëpunësit civilë. (Objekti i ish-Ministrisë së Administratës Publike, kati përdhes, salla 0-15, në Prishtinë,...
Lajme

Këto përfitime ia sjellë Kosovës marrëveshja me SHBA-në

Kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA-së (DFC), Adam Boehler, është deklaruar për media pas nënshkrimit të marrëveshjes me kryeministrin Hoti. I pyetur nga gazetarët se çka përfiton Kosova nga kjo marrëveshje, Boehler u përgjigj: “Do të financojmë shumë projekte si, autostrada e hekurudha. Kemi diskutuar...
Lajme

Vdes mjeku i njohur

Oda e Mjekëve të Kosovës, ka dhënë detaje për veprimtarinë e doktor Faik Kafexhollit, i cili ndërroi jetë sot në moshën 83 vjeçare. Doktor Kafexholli ishte një nga kirurgët e parë të fëmijëve në vend. Postimi i plotë i tyre: https://www.facebook.com/Oda.Mjekeve.Kosoves/posts/712231702704337...
Lajme

Grenell arrin në Kosovë, pritet nga Kryeministri Hoti

Ka arritur për vizitë zyrtare në Kosovë Richard Grenell i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor. Ai sot i shoqëruar nga një delegacion i qeverisë amerikane i udhëhequr nga nga kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA-së (DFC) Adam Boehler, po zhvillon takim me kryeministrin e...
Lajme

Hoti vetë i 10-i e pret Grenellin në Prishtinë

Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me vartësit e tij e presin sot në Qeveri emisarin special amerikan, Richard Grenellin. Në ekipin e Hotit, përvec të zakonshmëve, është edhe zëvendëskryeministri serb, Goran Rakiq. Gazeta Express mëson se në përbërjen e ekipit të Hotit do të jenë zëvendëskryeministrat Besnik Tahiri, Albulena Halimaj, Driton...
Lajme

FSK shpëton 4 qytetarë që kishin mbetur në Rugovë të Pejës

Njësia e Kërkim-Shpëtimit e Gardës Kombëtare të FSK-së ka realizuar me sukses operacionin e kërkim-shpëtimit malor në fshatin Drelaj të Rugovës së Pejës, shkruan Gazeta Sinjali. Siç njofton Ministria e Mbrojtjes, gjatë këtij operacioni janë shpëtuar dhe evakuuar katër persona. Operacioni i kërkim-shpëtimin kishte filluar mbrëmë, rreth orës 23:00, ndërsa...
Lajme

Grenell tregon qëllimin e vizitës së nesërme në Kosovë

I dërguari special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell konfirmoi vizitën në Kosovë, në kuadër të një delegacioni të qeverisë amerikane i udhëhequr nga kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA-së (DFC) Adam Boehler. “Implementimi i marrëveshjes së arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë...
Lajme

Nesër nga kjo orë mblidhet Qeveria

Qeveria e Kosovës zhvillon nesër mbledhjen e radhës. Nga Zyra e Kryeministrit është bërë e ditur se mbledhja do të zhvillohet nga ora 08:30, raporton Indeksonline. Nuk janë bërë të ditura çështjet të cilat pritet të diskutohen dhe miratohet përgjatë kësaj mbledhje....
1 2 3 523
Page 1 of 523