archivefeatured

Lajme

Vjen urimi nga qeveria e Scholz pas marrëveshjes Kosovë-Serbi për rrymën

Qeveria federale e Gjermanisë ka uruar Kosovën dhe Serbinë, si dhe BE-në si ndërmjetësuese, për marrëveshjen e arritur sot në Bruksel për çështjen e energjisë. Urimin e qeverisë e përcolli zëdhënësi i saj, Steffen Hebestreit, përmes një postimi në Twitter. “Urime për kryenegociatorët e Serbisë dhe Kosovës, si dhe Përfaqësuesin...
Lajme

Më në fund, Presidentja thotë diçka për “Sunny Hill”

Vetëm pasi përfundoi drama njëjavore dhe pasi Qeveria u mor vesh me “Sunny Hill”-in, Presidentja Osmani ka bërë një reagim, në të cilin i uron mirëseardhje Dua Lipës. Nga Presidentja Vjosa Osmani nuk kishte asnjë reagim, as pasi Dukagjin Lipa publikoi letrën, të cilën, ndër të tjerë, ia kishte dërguar...
Lajme

Ambasada gjermane e ndryshon aplikimin për termin dhe vizë

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka njoftuar, të hënën, se do të bëjë një ndryshim rreth termineve për vizë. Metoda e re, do të zbatohet nga muaji shtator, ndërsa ambasada pret që kjo të shkurtojë kohën për pajisje me një vizë Schengen. Mënyra e re tashmë aplikohet nga Ambasada tjera...
Lajme

Mblidhet Kryesia e Kuvendit, vendos për Trustin!

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mblidhet sot për të caktuar pikat e rendit të ditës për seancat e radhës. Në mbledhjen e planifikuar për në orën 11:00 diskutohet edhe për caktimin e seancës për votimin e Projektligjit për Trustin, raporton 02Press.com “8. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr.08/L-134 për plotësimin...
Lajme

Zyrtari i SHBA në Forumin e Prespës, Escobar: Përkrahim nismën e “Ballkanit të hapur”, fokusi në BE

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, konfirmoi mbështetjen për nismën rajonale Ballkani i Hapur. Ai kërkoi sërish përfshirjen e të gjitha vendeve të rajonit dhe integrimin e tyre për në Bashkimin Europian. “Përkrahim të gjitha tregjet, Ballkani i Hapur përderisa është...
1 2 3 4 5 954
Page 3 of 954