Arsyet pse pirja e ujit është shumë e rëndësishme

Hidratimi i duhur është i nevojshëm për trupin tonë, duke pasur parasysh që rreth 75% e trupit tonë përbëhet nga uji.

Kjo shpjegon pse gjatë jetës ne konsumojmë ujë për rreth gjashtëqind herë më shumë se pesha e trupit tonë, ose pak a shumë dy litra në ditë për një jetë mesatare prej 65 vjetësh dhe një peshë mesatare prej 70 kilogramësh. Pirja sa më shumë e ujit përmirëson metabolizmin, na bën të ndjehemi më të fortë dhe në formë, si dhe e bën lëkurën më rrezatuese dhe elastike.

Një fillim i shkëlqyeshëm: një zakon që duhet ta përvetësojmë është të pimë një gotë me ujë, mundësisht në temperaturën e dhomës, sapo zgjohemi. Gjatë natës trupi humbet kripëra themelore minerale; jo vetëm kaq, uji në stomak bosh bëhet një aleat i shkëlqyeshëm i zorrëve dhe lehtëson funksionimin e duhur të tyre.

Për ruajtjen e peshës: pirja e disa gotave ujë para ngrënies është një ndihmë e shkëlqyeshme për ata që duan të kontrollojnë peshën, pasi promovon ndjenjën e ngopjes dhe për këtë arsye ul ndjenjën e urisë. Këshilla e zgjuar? Për një zgjidhje pa shumë sakrifica dhe plotësisht natyrale, mos lini pas dore ilaçin e gjyshes: uji dhe limoni janë të mira, të freskëta dhe super hidratuese.

Aleat i mirëqenies: pirja e ujit nuk ndihmon për të shuar dhimbjet e urisë vetëm falë ndjenjës së ngopjes, sepse mbush stomakun; gjithashtu ka efekte pozitive në metabolizëm, duke favorizuar eliminimin e toksinave. Hidratimi i duhur është pra i dobishëm jo vetëm për të kontrolluar peshën, por edhe për të detoksikuar trupin.

Ujë me vete: nëse nuk jemi mësuar të pijmë ujë, është e lehtë të harrojmë, një gjest që nuk vjen fare spontanisht. Një truk i mirë për këtë është që gjithmonë të mbajmë afër një shishe me ujë dhe edhe nëse nuk ndiejmë etje, do të nxitemi të pijmë.

Një furnizim i mirë: nëse e kalojmë një pjesë të mirë të ditës larg shtëpisë, në zyrë apo jashtë, mos harroni të pini gjithmonë ujë, për të ruajtur hidratimin e duhur. Ri-integrimi i kripërave minerale do të jetë shumë i dobishëm për të luftuar lodhjen dhe për të mposhtur dhimbjen e kokës, shkaku i të cilave ndonjëherë mund të jetë më i parëndësishëm nga sa mendoni dhe i lehtë për t’u korrigjuar.

Një shije e vogël: aromatizimi i ujit me fruta sezonale dhe disa erëza, si kanellë ose xhenxhefil, është një ndihmë e shkëlqyeshme për ta bërë atë më të shijshëm dhe më të këndshëm për ta pirë. Në mbrëmje mbushni një enë me ujë dhe në të fusni luleshtrydhe, pjeshkë apo edhe feta limoni ose portokalli bashkë me lëvozhgën, si rezultat në mëngjes do të kemi një ujë me shije të mirë dhe shumë më tepër kripëra minerale.

Këshillat e bukurisë: uji është miku i bukurisë. Për më tepër, që nga kohërat romake janë njohur pronat e dobishme të ujërave termikë, jo vetëm për funksionimin e saktë të trupit, por edhe për nyjet, shkëlqimin dhe tonin e lëkurës. Nuk është rastësi që banjot termale quhen “banjë”, akronim i fjalëve latine “Salus Per Aquam”, ose shëndet përmes ujit. Virtytet terapeutike të mikroelementeve mund të kurojnë patologji të ndryshme, për të mos përmendur që zhytja në ujë ka një efekt të mrekullueshëm relaksues dhe rigjenerues.

Këshillat e zgjuara: ju gjithashtu mund të pini ujë gjatë dietës suaj, pasi të gjitha ushqimet e përmbajnë atë në përmasa të ndryshme. Në verë, mos harroni të konsumoni shumë fruta dhe perimeve, të cilat mund t’i shijoni edhe në formë sallatash.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights