26.7 C
Pristina
E shtunë, 22 Qershor, 2024

“Abetarja e parë”: Ku u hartua, nga kush, kujt iu dhurua më s’pari?

Arkivi Shqiptar sjell faktin interesant në lidhje me atë që është quajtur “Abetarja e parë në gjuhën shqipe”.

Ku u shkruajt dhe kush ishin autorët? Por jo vetëm kaq. Kujt iu dhurua më së pari?

“Si sot, më 27 shkurt 1879, u botua në Stamboll ‘Alfabetarja e gjuhës shqipe’.

Ky botim u bë i mundur në sajë të nismës së Sami Frashërit, të Jani Vretos e të Pashko Vasës. ‘Alfabetarja e gjuhës shqipe’ nuk përfaqëson një abetare tipike, pasi përfshin një sërë shkrimesh me natyrë didaktike, me autorësinë e nismëtarëve. Në mbrujtjen e saj bashkëpunuan ngushtësisht myslimanë (vëllezërit Frashëri), katolikë (Vasa) dhe ortodoksë (Vreto), të cilët u prinë nga ideali i atdhedashurisë.

Kjo vepër me vlera të larmishme, është themelehedhëse e procesit ripërtëritës dhe ripërcaktues të gjuhësisë shqiptare. Alfabetarja iu dhurua Sulltan Abdyl Hamitit II, i cili dinte të fliste shqip”, shkruan Arkivi Shtetëror. /tesheshi.com/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights