Avokati serb Çedomir Stojkoviq bën homazhe te kompleksi memorial “Adem Jashari”

Me një kurorë lulesh e një mesazh në tri gjuhë, Çedomir Stojkoviq, avokat i politikanit serb, Nikola Sanduloviq, ka bërë homazhe pasditen e së enjtes në kompleksin memorial “Adem Jashari”.

“Urrejtja vdes. Ti jeton përgjithmonë”, është mesazhi në tri gjuhë që ai e la mbi varrin e Blerina Jasharit.

Avokati me këtë vizitë në Prekaz, ka thënë se i sfidon autoritetet e Serbisë, nëse do ta arrestojnë njësoj sikurse kishin vepruar me klientin e tij.

Klienti i tij, Sanduloviq ishte arrestuar dhe ka pretenduar se është rrahur nga shërbimi sekret serb pikërisht për këtë arsye.

Politikani opozitar serb, Nikolla Sanduloviq, është liruar para pak ditësh nga paraburgimi për t’u mbrojtur në liri.

Atij homazhet te varri i Komandantit Legjendar, Adem Jashari, në Prekaz, dhe kërkim falja për krimet e Serbisë gjatë luftës në Kosovë, i kishin kushtuar me arrestim dhe maltretim.

Sanduloviq është ndër figurat e pakta në Serbi, që e përkrahin hapur pavarësinë e Kosovës. /ATV

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights