archiveBora

Lajme

Bora bllokon qarkullimin në këtë zonë

Reshjet e dendura të shiut gjatë dy ditëve të fundit i lanë vendit atyre të dëborës në Qafën e Llogorasë. Dëbora nisi pasditen e së hënës dhe brenda një periudhe të shkurtër, aksi rrugor u bë i pakalueshëm për automjetet. Mësohet se borëpastrueset janë nisur për të bërë hapjen e...
Lajme

Në këtë qytet serb po ngrin nga bora dhe të ftohtit

Sjenica është qyteti serb që ndryshe njihej edhe si “Siberia e Serbisë”. E duket se këtë nofkë tashmë e gëzon me meritë, pasi që mëngjesin e sotëm është mbuluar nga bora, edhe përkundër faktit që data shënon 15 maj. Ky qytet është mbuluar plotësisht nga bora që kishte rënë gjatë...
Lajme

Fillon të bie edhe bora në Kosovë

Moti këtë javë është përkeqësuar dukshëm. Të reshurat e shiut kanë pushtuar vendin që nga mëngjesi, porse në Rugovë të Pejës ka pasur edhe reshje të borës. Mot i ngjashëm është në gjithë Ballkanit. Edhe në Bosnjë sot kishte të reshura të borës....
Lajme

Borë me thellësi deri në 1 metër në Zvicër

Reshjet e dëborës nuk janë ndaluar të enjten në Zvicër, sidomos në alpe, ku ka rënë më shumë. Disa vendpushime në Francë, Itali dhe Zvicër kanë raportuar se bora ka rënë deri në 110 cm gjatë 48 orëve të fundit, kurse disa të tjera deri në 1 metër në 24...
Lajme

Temperaturat ekstreme në SHBA, ngrihet liqeni i Michigan-it

Pjesa më e madhe e territorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është goditur nga i ftohti polar dhe temperatura që shkojnë deri -51 gradë celsius. Moti i keq në veri të SHBA-së ka shkaktuar probleme në rrugë dhe në transportin publik, ndërsa dy persona kanë humbur jetën. Vorbulla polare...
Lajme

Autostrada Prishtinë – Shkup, në gjendje të tmerrshme

Reshjet e mëdha të borës si duket edhe sot i kanë zënë të papërgaditura institucionet përgjegjëse për mirëmbajtje të rrugëve. Rrugët në Kosovë, edhe pse një pjesë e tyre ende nuk janë të bllokuara totalisht, qarkullimi në to është shumë i rrezikshme, raporton Korrespodenti. Një ndër to është edhe autostrada...
Lajme

Bora e madhe bllokon me qindra banorë e turistë në alpet zvicerane

Më shumë se 2 mijë njerëz kanë mbetur të bllokuar të hënën në alpet zvicerane, pas reshjeve të mëdha të borës që bllokuan rrugët dhe lidhjet hekurudhore në gjithë rajonin. Autoritetet zvicerane kanë paralajmëruar mundësinë për ortek duke bërë thirrje për kujdes të shtuar, pasi rreziku është i madh. Qeverisja...
Lajme

Nesër sërish reshje bore, të martën më ftohtë

Nesër sërish reshje bore, të martën më ftohtë Në fillim të javës sërish reshje bore. Nga e mërkura kthjellime, maksimalet mbi 0C. Vorbulla dytësore e ciklonit që shtrihet mbi Skandinavi, gjatë ditës së sotme ka filluar të krijohet mbi Itali, e gjatë ditëve të para të javës do të depërtojë...
1 2 3 4
Page 1 of 4