Usykut do t’i hiqet njëri nga titujt e kampionit të peshave të rënda në boks

Oleksandr Usyk është kampioni i padiskutueshëm i peshave të rënda të botës – por ai do të humbasë një nga rripat e tij para se të shkelë përsëri në ring.

Ukrainasi, 37 vjeç, mundi Tyson Fury në një përplasje të suksesshme në kategorinë e peshave të rënda në Arabinë Saudite, duke fituar me vendim të gjyqtarëve.

Dhe ndërsa Usyk mund të kënaqet në këtë moment, atij së shpejti do t’i hiqet titulli i IBF-së pasi kundërshtari i detyrueshëm për një kohë të gjatë Filip Hrgovic nuk do të presë që të zhvillohet një rimeç me kontratë me Fury.

Usyk dhe Fury janë të gatshëm të takohen sërish në tetor me këtë të fundit për hakmarrje. Por titulli i IBF do të lirohet dhe më pas do të merret kur Hrgovic takohet me Daniel Dubois në qershor.

Fituesi i atij meç do të vazhdojë të përballet me Anthony Joshua në Wembley në shtator – pak para se Usyk dhe Fury të jenë të detyruar të boksojnë. Mbetet për t’u parë nëse fituesi i rimeçit në fjalë, i cili do të marrë në shtëpi tre rripa në vend të katër, do të përpiqet të rimarrë kurorën e IBF në lëvizjen e tyre të radhës.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights