Tetëvjeçari bën histori pasi mundi mjeshtrin 37-vjeçar të shahut

Një tetëvjeçar ka bërë histori pasi mundi një mjeshtër shahu 37-vjeçar.

Ashwath Kaushik u bë lojtari më i ri ndonjëherë që mundi një mjeshtër të madh shahu në një lojë të turneut klasik të dielën. Kaushik mundi Jacek Stopa, 37 vjeç, në raundin e katërt të Burgdorfer Stadthaus Open në Zvicër – audiencë mahnitëse dhe tifozë shahu në mbarë botën.

Rekordi i mëparshëm u vendos vetëm muajin e kaluar nga atëherë tetëvjeçari Leonid Ivanoviç, i cili u bë i pari lojtar nën moshën nëntë vjeç për të mposhtur një mjeshtër të madh në një lojë klasike. Megjithatë Ashëath ishte pesë muaj më i vogël kur arriti suksesin e tij të jashtëzakonshëm.

Me këtë triumf, Ashëath, në moshën tetëvjeçare, gjashtë muajsh dhe 11 ditësh, u bë lojtari më i ri ndonjëherë që mundi një mjeshtër të madh në një lojë të turneut klasik.

Ai tani i bashkohet listës prestigjioze të talenteve të rinj që kanë mundur një mjeshtër të madh para moshës 10-vjeçare. Midis tyre është GM Nodirbek Abdusattorov, tani një superstar shahu i renditur i 15-ti në botë, i cili ishte nëntë vjeç e shtatë muaj kur shënoi fitoren e tij të parë, shkruan Mirror, transmeton Klankosova.tv.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights