Sfida vendimtare e Shqipërisë për Europian, “Kuqezinjtë” me rekord të tmerrshëm historikisht ndaj Spanjës

Shqipëria do të luajë sonte ndeshjen e fundit të fazës grupore të Europianit 2024, në atë që do të jetë vendimtare për fatin e Kuqezinjëve për vazhdimësinë e këtij turneu.

Kombëtarja shqiptare ndodhet në grupin B, i njohur si “grupi i vdekjes”, pasi në të janë skuadrat e mëdha si Spanja, Italia e Kroacia.

Pas dy dueleve të para të zhvilluara të fazës grupore, Shqipëria e gjen veten në pozitën e tretë, me një humbje e një barazim, duke i mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim të mundshëm në fazën grupore, shkruan Sinjali Sporti.

Kuqezinjtë duelojnë sonte ndaj Spanjës, kombëtares e cila e ka siguruar tashmë kalimin për më tej pas dy fitoreve në dy ndeshjet e para, me 6 pikët e grumbulluara.

Italia ndodhet e dyta pas Spanjës me 3 pikë, me fitoren e arritur pikërisht ndaj Shqipërisë në ndeshjen e parë të grupeve, teksa Kroacia ndodhet në të fundit me 1 pikë – aq sa ka edhe Shqipëria por me golaverazh më të mirë.

E teksa Shqipërisë i duhen detyrimisht tre pikët sot ndaj Spanjës, historikisht Kuqezinjtë s’kanë aspak kujtime të mira ndaj “La Royas”.

BBC në prag të këtij dueli, ka shpalosur disa statistika mes tyre kokë-më-kokë, e ku del që Spanja madje e ka një kundërshtar të preferuar Shqipërinë.

Spanja i ka fituar të gjitha tetë përballjet e mëparshme me Shqipërinë (31 gola për, 3 kundër). Është rekordi më i mirë 100% i Spanjës kundër çdo kundërshtari, së bashku me Lihtenshtajnin dhe Maltën, me të cilat ata janë përballur dhe mposhtur në tetë raste.
Shqipëria ka pësuar të paktën dy herë në gjitha tetë takimet e saj me Spanjën në të gjitha garat. Humbja e tyre 9-0 kundër tyre në një ndeshje kualifikuese për Euro në dhjetor 1990 mbetet humbja e tyre më e madhe konkurruese ndonjëherë.
Shqipëria ka shënuar golin hapës në secilën nga dy ndeshjet e saj në Euro 2024, edhe pse ende nuk ka fituar (1 barazim, 1 humbje). Asnjë komb nuk ka shënuar ndonjëherë golin e parë në tre ndeshje radhazi të Kampionatit Evropian duke mos arritur të fitojë asnjërën prej tyre.
Spanja do të kërkojë të fitojë tre ndeshjet e saj të para të një turneu Evropian vetëm për herë të dytë, pasi e kishte bërë këtë më parë në 2008 – një edicion që do të vazhdonte ta fitonte (1-0 kundër Gjermanisë në finale).
Pra, Shqipëria do të kërkojë sonte fitoren e parë ndonjëherë ndaj Spanjës, në atë që mund të jetë ‘historike’, pasi do të kualifikonte Shqipërinë në fazën eliminuese në Europian, diçka që s’ka ndodhur kurrë më herët në historinë e kombëtares shqiptare.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights