Të djathtët u përpoqën të digjnin Kuranin në Holandë, përfunduan duke ikur nga një grup që e parandaluan këtë

Policia holandeze u përlesh me një grup që përpiqej të parandalonte një sulm ndaj librit të shenjtë mysliman, Kuranit, organizuar nga Edwin Wagensveld, udhëheqës i lëvizjes Evropianët Patriotë Kundër Islamizimit të Perëndimit (PEGIDA).

Policia tha se grupi po demonstronte kundër djegies së Kuranit të nga PEGIDA, për të cilën ata kishin marrë leje nga bashkia e Arnhemit.

Ky grup tentoi të ndërhyjë, gjë që solli erdhi deri të ndërprerja e demonstratës, kurse burrat që tentuan të djegin Kuranin janë detyruar të ikin, transmeton Telegrafi.

Në fund, protestuesit e ‘shpëtuan’ Kuranin. Tre persona u arrestuan për mosbindje ndaj autoritetit dhe tre policë morën lëndime të lehta.

Drejtuesi i PEGIDA-s është vënë nën mbrojtjen e policisë. Kryetari i bashkisë së Arnhemit, Ahmed Marcouch, me origjinë marokene, tha se djegia e librit të shenjtë nuk është e ndaluar në Holandë.

Marcouch vuri në dukje se ndërsa një akt i tillë mund të jetë i kuptueshëm sepse prek njerëzit, përdorimi i dhunës është i papranueshëm.

Në Holandë, kryetarët e bashkive kanë fuqinë të ndalojnë demonstratat nëse parashikojnë një shqetësim të rendit dhe qetësisë publike. /Telegrafi/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights