“Rrjedhë” plani i Trumpit për NATO-n dhe partnerët evropianë

“Rrjedhë” plani i Trumpit për NATO-n dhe partnerët evropianë
“Rrjedhë” plani i Trumpit për NATO-n dhe partnerët evropianë
Para 19 min
Sipas zyrtarëve të huaj të informuar për planet, Donald Trump po shqyrton një reduktim të ndarjes së informacioneve me anëtarët e NATO-s, e cila varet nga SHBA për llojin e informacionit që e ka ndihmuar Ukrainën të shmangë Rusinë, shkruan Politico.

Këshilltarët e Trumpit u kanë thënë vendeve aleate se reduktimi i shkëmbimit të informacionit do të ishte pjesë e një plani më të gjerë, për të zvogëluar mbështetjen dhe bashkëpunimin e SHBA me aleancën 32-vendesh, sipas tre zyrtarëve evropianë dhe një zyrtari të lartë të NATO-s, të cilëve iu dha anonimiteti për të diskutuar, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët thanë se mësuan për propozimin për të frenuar shkëmbimin e informacioneve gjatë diskutimeve me këshilltarët e Trump për planet më të gjera për të reduktuar përfshirjen e SHBA-së në NATO. Ish-presidenti pyeti vazhdimisht dhe u përpoq të nënvlerësonte aleancën gjatë mandatit të tij të parë në detyrë.

Kufizimi i informacionit mund të ketë pasoja të rënda sigurie, veçanërisht për Ukrainën, pasi ajo përpiqet të zmbrapsë pushtimin rus.

“Është inteligjenca amerikane që ndihmoi të bindeshin shumë vende të NATO-s se Putini ishte i vendosur të pushtonte Ukrainën. Disa vende nuk besonin se Rusia kishte aftësitë për të kryer një fushatë të suksesshme ushtarake”, tha një zyrtar evropian.

I pyetur për koment, një zëdhënës nga kampi i Trumpit nuk u përgjigj drejtpërdrejt, në vend të kësaj ai iu referua një deklarate në TruthSocial se ish-presidenti “do të rivendosë paqen dhe do të rindërtojë forcën dhe frenimin amerikan në skenën botërore”.

Reduktimi i informacionit nën një administratë të mundshme të ardhshme të Trump, ishte një temë diskutimi në samitin e NATO-s të kësaj jave, sipas zyrtarëve, si dhe një zyrtari të lartë amerikan. Të gjithëve iu dha anonimiteti për të diskutuar lirshëm mendimet e tyre për një administratë të dytë Trump.

“Zvogëlimi i shkëmbimit të informacionit amerikan mund të zvogëlojë aftësinë e Evropës për t’i bërë ballë një pushtimi rus, nëse Vladimir Putini vendos të zgjerojë operacionet ushtarake në kontinent përtej Ukrainës”, theksoi zyrtari i lartë amerikan.

Presidenti Joe Biden zgjeroi sasinë e informacioneve të aksioneve të SHBA-së, veçanërisht të lidhura me Rusinë, me aleatët e huaj. Zyrtarët evropianë thanë se është e paqartë nëse administrata Trump po shqyrton kthimin në nivelin e mëparshëm të shkëmbimit të informacionit apo të shkurtojë më tej.

Shqetësimet për planet e Trump nëse ai fiton, vijnë pasi NATO rrit përpjekjet për të mbledhur prova rreth akteve të dyshuara të sabotimit, duke përfshirë zjarrvënie, të lidhura me Rusinë në të gjithë Evropën.

“Rusia tani, po kryen akte të vërteta zjarrvënieje dhe sabotimi dhe po planifikon atentate në tokën aleate, të gjitha në një përpjekje për të minuar mbështetjen për Ukrainën në mesin e popullatës sonë vendase”, tha zyrtari i lartë i NATO-s.

“SHBA-ja ka rritur ndarjen e informacionit brenda NATO-s në mënyrë që të ndihmojë në mbështetjen e përgjigjes ndaj këtyre fushatave sabotuese. Dhe kjo ka një ndikim të vërtetë”, shtoi ai.

SHBA-ja ka ndarë gjithmonë informacione të caktuara me aleatët e saj, për shembull, për t’i ndihmuar ata të përgatiten për një sulm të mundshëm terrorist ose për të ndihmuar aleancën të forcohet kundër një kërcënimi të menjëhershëm ushtarak.

Gjatë mandatit të parë të Trump-it, zyrtarët e tij të inteligjencës ndoqën linjën, duke ndarë informacionin me partnerët e tij më të afërt të sigurisë, përfshirë ata në aleancën Five Eyes. Nuk shkoi përtej asaj që kërkohej.

Administrata Biden e ka marrë atë përgjegjësi në një nivel të ri – duke hartuar një strategji për të forcuar mbledhjen e saj të informacionit mbi Rusinë dhe për ta ndarë atë gjerësisht atë informacion me aleatët e saj në të gjithë globin.

Ajo ka ndarë informacione të ndjeshme me aleatët në kabllograme, në biseda diplomatike në të gjithë globin, duke përfshirë në Afrikë, dhe në informime midis drejtuesve të lartë të inteligjencës dhe homologëve të tyre.

“Ndarja e informacionit midis anëtarëve të NATO-s dhe me Ukrainën ka qenë absolutisht thelbësore për të kundërshtuar agresionin ushtarak të Rusisë kundër Ukrainës, si dhe për të zbuluar dhe penguar aktivitete të tjera destabilizuese ruse në Evropë dhe më gjerë”, tha John Brennan, ish-drejtor i CIA-s.

“Një ndërprerje ose një zvogëlim i ndjeshëm i ndarjes së informacionit të SHBA me aleatët dhe partnerët e NATO-s do të kishte një ndikim negativ të menjëhershëm, të thellë dhe potencialisht afatgjatë në interesat e sigurisë perëndimore”, shtoi ai.

Rritja e shkëmbimit të informacionit të administratës Biden ka qenë gjithashtu pjesë e një strategjie më të gjerë për të provuar të kundërshtojë ndikimin dhe fuqinë ushtarake ruse në cepat e globit ku SHBA ka dominuar tradicionalisht, duke përfshirë vendet në Afrikë.

“Inteligjenca amerikane ka informuar NATO-s gjatë tre viteve të fundit duke u dhënë partnerëve të Uashingtonit informacion jetik rreth lëvizjeve të Rusisë në terren në Ukrainë, duke përfshirë manovrat e saj ushtarake dhe avancimet taktike”, tha zyrtari amerikan.

Ai gjithashtu ka theksuar partneritetin e Moskës me Iranin dhe Korenë e Veriut, dhe përdorimin e vazhdueshëm të teknologjisë ushtarake kineze për të ndihmuar operacionet e saj ushtarake. /Telegrafi/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights