Ngordh qeni japonez që frymëzoi kriptovalutën DogeCoin

Kabosu, qeni që qëndron pas meme “doge”, ka ngordhur në moshën 18-vjeçare pasi gëzoi më shumë se një dekadë famë në internet.

Shiba inu japonez vuante nga leukemia dhe sëmundjet e mëlçisë, raporton skynews.

“Për të gjithë ju që e donit Kabosu, në mëngjesin e 24 majit, Kabosu kaloi urën e ylberit. Faleminderit të gjithëve për mbështetjen tuaj gjatë viteve”, shkroi Atsuko Sato, pronarja e saj në Instagram.

“Ajo shkoi shumë e qetë pa vuajtur, sikur e zuri gjumi, ndërsa ndjente ngrohtësinë e duarve të mia që e përkëdhelnin. Faleminderit të gjithëve që e keni dashur Kabosu gjatë gjithë këtyre viteve. Jam i sigurt se Kabosu ishte qeni më i lumtur në botë. Kjo më bën mua pronarin më të lumtur në botë. Dëshiroj të shpreh vlerësimin tim më të thellë për të gjithë ata që na kanë dërguar shumë dashuri për ne”, pohoi ajo.
Sato, mësuese në Japoni, adoptoi Kabosu në vitin 2008 kur ajo u dërgua në një strehë për kafshët pasi u mbyll fabrika e saj e këlyshëve.


Kabosu u bë një sensacion në internet kur një foto e saj e vitit 2010 me putra të kryqëzuara dhe një buzëqeshje të lehtë u përhap në Reddit dhe Tumblr.

Një përdorues i Reddit iu referua imazhit si “Doge” – drejtshkrimi i gabuar qëllimisht.

Meme-ja doge u bë e njohur në vitin 2013. Teksti Comic Sans me ngjyra mbivendos foton, me fraza të thyera në anglisht si “Uau. Sa frikë” dhe “Çfarë po bën?” përreth Kabosu.

Në vitin 2021, meme “Doge” u shit si një shenjë e pandryshueshme (NFT) për katër milionë dollarë.

Kabosu është gjithashtu fytyra e kriptomonedhës Dogecoin, e cila fillimisht u krijua si një monedhë “shaka” dhe është sponsori i klubit anglez të futbollit, Watford Football Club.

Disa ditë në muajin prill, logoja e Dogecoin u përdor si ikonë për butonin “Home” në Twitter (tani X). /Telegrafi/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights