29.7 C
Pristina
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

Kurti tregon përgjigjen e gjyshës së tij se pse “Bajrami i Madh” i ka tre ditë, kurse “Bajrami i vogël” katër

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, e ka vizituar sot Bashkësinë Islame të Kosovës, ku ka uruar besimtarët myslimanë për Kurban Bajram.

Kurti kujtoi momente nga fëmijëria e tij, kur festohej Bajrami.

Ai tregoi edhe një përgjigje tejet interesante të gjyshës së tij se pse “Bajrami i Madh” apo Fitër Bajrami i ka tri ditë dhe “Bajrami i vogël” i ka katër ditë.

“”Bajrami i Madh”, është pas Ramazanit dhe nuk duhet me tepru, kurse “Bajrami i vogël”, për me nda me tjerët. Sa me shumë që e ushtrojmë. aq më mirë”, tha ai.

Ndër të tjera, i pari i Qeverisë foli edhe për rëndësinë e kësaj feste sidomos për solidaritetin dhe ndihmën me të varfërit.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights