Hajnat shpërthejnë bankomatin, mbushen me para rrugët e këtij qyteti në Gjermani

Të shtunën mbrëma, sulmuesit hodhën në erë një ATM në një degë të Deutsche Bank në qytetin e qetë të Harsefeld (distrikti Stade). Sipas policisë, “disa dhjetëra mijëra euro” u shpërndanë në qendër të qytetit, i cili ka një popullsi prej 12,000 banorësh.

Sipas njoftimeve paraprake të policisë, autorët e panjohur kanë hedhur në erë një bankomat në degën e bankës në Marktstrasse rreth orës 02:55.

Forca e shpërthimit ka qenë aq e fortë sa dhoma e bankës është shkatërruar plotësisht. Dritaret e mëdha ballore të degës u shqyen nga ankorimi dhe u thyen. Copa xhami të shpërndara nëpër rrugë dhe trotuar, transmeton Portali Mërgata.

Mijëra kartëmonedha në prerje 20 dhe 50 euro ishin shtrirë jashtë para degës së bankës. Me sa duket ata u hodhën nga ATM-ja nga shpërthimi i madh dhe u shpërndanë rreth hyrjes së bankës: plaçkë që autorët lanë pas duke ikur!

“Nuk është ende e qartë nëse dhe sa para kanë mundur të vjedhin gjatë krimit.” Punonjësit e Deutsche Bank tani duhet të llogarisin se sa para mund të kenë humbur.

Kur mbërriti policia, ata rrethuan zonën përreth Deutsche Bank dhe oficerët mblodhën kartëmonedhat dhe siguruan paratë.

Po atë natë policia ka nisur një kërkim të gjerë për autorët. Është përdorur edhe një helikopter policie – fillimisht pa sukses. Sipas dëshmitarëve, autorët me siguri janë larguar me një makinë me fuqi të lartë.

Sipas policisë, nga shpërthimi nuk ka persona të lënduar.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights