23 C
Pristina
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Dy deputetet, një e PDK’së e një e VV vazhdojnë betejën për pranimin e Kosovës në Këshill të Evropës

Deputetja e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi, dhe nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, po marrin pjesë në takimin e Komiteti Përhershëm të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Musliu-Shoshi përmes një postimi në Facebook ka shkruar se bashkë me Bogujevcin, filluan ditën më një mëngjes punë me Kryeministrin e Lituanisë.

Postimi i plotë:

Sot në Lituani, ku bashkë me znj.Saranda Bogujevci, po marrim pjesë në takimin e Komitetit Përhershëm të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKiE), i cili mbledh rreth 60 anëtarë të Asamblesë!

Ditën filluam me një mëngjes pune me Kryeministren e Lituanisë, znj. Ingrida Šimonyte, në kuadër të grupit Ëomen Parliamentary Assembly of the Council of Europe

Lituania do të ketë PRESIDENCËN e Komitetit të Ministrave, prandaj shkëmbimi i pikëpamjeve me Ministrin e Jashtëm, z. Gabrielius Landsbergis, ishte i rendësisë së veçantë edhe për🇽🇰

Debat do të ketë mbi raportet e hartuar që trajtojnë temat aktuale në Evropë me pjesëmarrje të Presidentit të Parlamentit të Gjeorgjisë dhe Zëvendëskryetarit të Komisionit të Venecias.

Falenderim të veçantë Presidentit të APKiE-së, z.Theodoros Rousopoulos, dhe kryetares së Seimas, Viktorija Čmilytė-Nielsen.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights