Aliu tregon se deri kur do të kemi temperaturat e ulëta në Kosovës

Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, për emisionin A LIVE në ATV, tha se temperaturat e ulëta do të mbretërojnë në Kosovë deri në fund të javës.

“Nga dita e djeshme, vendi i ynë është futur në zonën me presion të ulët atmosferik, kështu që masat ajrore të cilat kanë ardhur nga pjesa veriore e kontinentit janë masa polare të ftohta. Ato do të jenë të qëndrueshme, pavarësisht pse presioni tash vetëm se është rritur, por që masat e ftohta të ajrit do të jenë të qëndrueshme gjatë gjithë javës, duke krijuar kushte për mot kryesisht të vranët dhe me intervale me diell, por diell i ftohtë ta quaj ashtu pasi që temperaturat minimale do të ulën deri në -6 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës nuk parashihen të kalojnë mbi 1 apo 2 gradë Celsius, deri në fundjavë”, tha Aliu.

Ai tregoi se si pasojë e temperaturave të ulëta, rrugët në vendin tonë janë të rrezikshme, pasi që sipas tij, janë krijuar shtresa të akullta në to.

“Edhe tani kur po raportojmë, janë -2, -3 gradë Celsius në gjithë territorin e Kosovës, kështu që rrugët janë shumë të rrezikshme, janë të rrëshqitshme si në viset e ulëta po ashtu edhe në viset e larta malore, pavarësisht se patën pak reshje të borës, por janë krijuar shtresa të akullta nëpër të gjitha rrugët e Kosovës”, tha Aliu. /atvlive.tv

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights