Lajme

Këta janë 29 laboratorët privatë që do t’i kryejnë testet për Covid-19, sa nga ta do të bëjnë testime serologjike e sa me RT-PCR?

Vetëm dy nga 29 laboratorët privatë të licencuar që të kryejnë testime për Covid-19, këto teste do ti bëjnë me metodën (RT-PCR), deri sa 27 të tjerat do të kryejnë testime serologjike. Ministria e Shëndetësisë sot ka publikuar listën e institucioneve shëndetësore private të cilat janë licensuar për kryerjen e...
Lajme

Ekzekutohen mjetet e Pakos Emergjente për 27 mijë familje

Hykmete Bajrami, ministrja e Fiancave dhe Transfereve, ka konfirmuar ekzekutimin e pagesave të mases 15 të Pakos Emergjente për 27,572 familje. Bajrami, ka njoftuar se mjetet mund të tërhiqen nga e mërkura (12 gusht), trasmeton Klan Kosova. Postimi i plotë i Bajramit: Ekzekutimi i transferit per pagesen e mases 15...
précis

Objektet fetare në Prizren

NGA: ARGJIRA (ARI) UKIMERI - MA.SC.PEDAGOGE PRIZREN, KORRIK 2020 Siç mësojmë edhe nga Shkrimet e Shenjta, Zoti i krijoi njerëzit sipas shëmbëlltyrës së tij. Sipas tij (Zotit), njeriu është element zotërues në tokë, ku përmes frymës së shenjtë arrin të dallojë të mirën dhe të keqen. Qysh nga fillimi e...
Lajme

Shkon në 341 numri i të vdekurve me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit për rastet me COVID-19. Në njoftimin e IKSHPK’së bëhet e ditur se 14 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me koronavirus në 24 orët e fundit në vend. IKSHPK ka njoftuar se gjatë...
Lajme

172 raste të reja me Koronavirus, janë nga këto qytete

14 persona kanë vdekur nga Koronavirusi në 24 orët e fundit, njoftoi Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK). IKSHPK-ja bëri të ditur poashtu edhe për 172 raste të reja me Koronavirus. Njoftimi i plotë nga IKSHPK: 114 TË SHËRUAR DHE 172 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në...
Lajme

Licencohen vetëm 27 Institucioneve Private Shëndetësore për testime COVID

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se Bordi për Licencim të Institucioneve Private Shëndetësore deri tash ka shqyrtuar 34 aplikacione (prej mbi 100 sa kanë aplikuar) të institucioneve private shëndetësore, të cilat kanë bërë kërkesa për lejimin e shërbimit të testimeve për SARS-Cov 2. Nga aplikacionet e shqyrtuara për testime molekulare dhe...
précis

Trashëgimia kulturore, objektet e kultit në Prizren

Nga: ARGJIRA (ARI) UKIMERI – MA.SC.PEDAGOGE MAJ, 2020 – PRIZREN Trashëgimia kulturore është trashëgimi fizike e artefakteve dhe objekteve (atributeve) të një grupi ose të shoqërisë të cilat janë të trashëguara nga gjeneratat e kaluara, tek gjeneratat e tashme me qëllim të kujdesit për të mirën e brezave të ardhshëm....
précis

Trashëgimia kulturore në Prizren

Nga: ARGJIRA UKIMERI – MA.SC. PEDAGOGE QERSHOR, 2020 URA E VJETËR NË GRYKËN E LUMBARDHIT Prizreni, qyteti mijëvjeçar, që ndër shekuj i ka dhënë vendit tonë një hostori të begatë. Kryeqendër historike, politike dhe kulturore, pasyqron në vete një numër të madh të vlerave të shumta në sfera të ndryshme....
1 2 3 4 5 6 1 895
Page 4 of 1895