Lajme

Nis viti i vonuar shkollor në Kosovë

Viti i ri shkollor ka nisur zyrtarisht në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar në Kosovë, të hënën e 3 tetorit. Fillimi i mësimit ka ndodhur me një vonesë prej pesë javësh, si rezultat i një greve të mësimdhënësve, e cila është pezulluar deri në janar. Me nisjen e fillimit...
Lajme

Parashikimi i motit për ditët e ardhsme

nstituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e nesërme do të fillojë me mot relativisht të qetë, por gjatë ditës parashihet të ketë vranësira të dendura të cilat vende-vende parashihen të sjellin riga shiu. Në njoftim bëhet e ditur se nga e marta e tutje do të ketë stabilizim...
Interesante

A ka ndodhur vërtet Lufta e Trojës?

Bazat e letërsisë perëndimore, gjurmohen zakonisht në epikat e Greqisë së Lashtë. Veprat homerike si “Iliada” dhe “Odisea” janë ndër veprat më të njohura të letërsisë. Ato flasin mbi historinë e Luftës së Trojës, një rrethim 10-vjeçar i një qyteti të quajtur Trojë nga grekët. Iliada tregon se si gruaja...
Interesante

Ja pse u ndërtua Muri i Madh Kinez

Shumëkush mund të ketë menduar se Piramidat e Mëdha të Egjiptit apo Meksikës, kanë qenë ndërtimet “më të mëdha” në botën antike. Por arkeologët kanë kohë që e dinë se ky titull sublim mbahet nga muret e lashta e gjata të Stepës Euroazitike dhe Kinës, ose siç njihet më së...
précis

25 fakte shumë interesante për Sokratin e madh

1. Sokrati lindi në Athinë vitit 470 pes. 2. Ai mori arsimin bazë në greqisht sepse nuk i përkiste një familje fisnike dhe kështu, mësoi aftësitë e babait të tij në një moshë shumë të re. 3. Para se të kthehej në një filozof, Sokrati ishte murator dhe skulptor për...
1 3 4 5 6 7 2 913
Page 5 of 2913