Lajme

Shpërthimi në portin e Bejrutit, 27 viktima e 2500 të plagosur

Një shpërthim masiv u regjistrua pasditen e kësaj të marte (4 gusht) në kryeqytetin e Libanit, Bejrut duke plagosur një numër njerëzish dhe duke shkaktuar dëme të mëdha. Deri më tani janë regjistruar të paktën 27 viktima dhe 2500 të plagosur. Shpërthimi ndodhi rreth orës 17:30 me orën lokale dhe...
Lajme

Reagon qeveria izraelite dhe Hezbollah për shpërthimin në Bejrut

Shpërthimi që tronditi sot Bejrutin në Liban ishte tepër i fuqishëm, duke ngjallur dyshimet te qytetarët se nuk bëhej fjalë për shpërthim industrial. Zërat qarkulluan në rrjetet sociale se në portin e kryeqytetit mund të ishte lëshuar një raketë nga Izraeli apo ndoshta edhe nga Hezbollah. Kjo për shkak se...
Lajme

Ministri Armend Zemaj merr një vendim të ri

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj sot ka marrë vendim që të shfuqizohet Udhëzimi Administrativ për rregullimin dhe unifikimin e çmimit të barnave, të cilin e kishte nënshkruar ish-ministri Uran Ismaili. Ky i fundit e quan “vendim kriminal”, duke thënë se Zemaj “u bë partner i krimit të blerjes së barnave...
Lajme

Kush e shkaktoi shpërthimin e tmerrshëm në kryeqytetin libanez?

Një shpërthim i tmerrshëm sot në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, ka shokuar njerëzit rreth globit. Njerëzit janë të bllokuar nën rrënoja, ndërsa dëmet materiale janë shumë të mëdha. Teoritë vijnë në një kohë kur tensionet në kufirin me Izraelin janë rritur, derisa edhe brenda shtetit punët nuk qëndrojnë mirë. Një...
Lajme

Shpërthim i madh në kryeqytetin e Libanit

Sipas al-Jezeera, shpërthimi ka ndodhur afër shtëpisë së ish-Kryeministrit të Libanit, el-Harisi dhe ka shkaktuar dëme të papara deri më tani, përcjell Gazeta Mejdani. Bazuar në pamjet që vijnë nga Bejruti, duket se shpërthimi ishte i fuqisë së një bombe atomike. Lajmet në gjuhën arabe flasin se çdo gjë përreth...
Lajme

Shi i rrëmbyeshëm në Prishtinë

Në Prishtinë është duke rënë shi i rrëmbyeshëm. Nga disa video që i kanë dërguar lexuesit e Insajdri.org, shihet duke rënë shi i rrëmbyeshëm. Siç shihet në video, përveç shiut të rrëmbyeshëm, ka edhe erëra të forta. Ky shi është duke rënë në rrugën “C” në Lagjen Mati në Prishtinë....
Lajme

Haxhiu alarmon se maskat në Kosovë mund të jenë kancerogjene

Deputeti i PDK’së Bekim Haxhiu, në një emision televiziv mbrëmë ka thënë se maskat që po përdoren në Kosovë për mbrojtje nga Covid 19, mund të jenë kancerogjene. Sipas tij, maskat në Kosovë kryesisht janë të prodhimit kinez dhe nuk kanë kurrfarë garancie. Teksa e ka mbajtur një maskë në...
1 2 3 1 874
Page 1 of 1874