Lajme

Reshje shiu gjatë kësaj jave në Kosovë, paralajmërohen përmbytje

Ulje e temperaturave dhe të reshura shiu ditëve të ardhshme. Në fundjavë priten reshje më të dendura shiu, lokalisht mundësi për përmbytje, parashikon “Prishtina Weather”. 10.08.2022 – Përgjatë pjesës së dytë të javës, mbeten ende parashikimet për një mot më jostabil, ku nga dita e premte edhe priten më shumë...
Biznes

Elon Musk shet një pjesë të madhe të aksioneve të Tesla-s

Themelues i Tesla-s, Elon Musk, ka shitur ditët e fundit aksione të kompanisë me vlerë 7 miliardë dollarë, vetëm disa muaj pasi ai tha se nuk donte të shiste më aksione nga prodhuesi i makinave elektrike. Sipas “Wall Street Journal”, dokumente tregojnë se, Musk ka shitur gjithsej 7.9 milionë aksione...
Biznes

Ky është çmimi aktual i naftës e benzinës në Kosovë

Pas rënies së çmimeve të derivateve në bursat botërore, tani ka filluar të vërehet efekti edhe në Kosovë. Në shumë pika të derivateve në Kosovë çmimi për 1 litër naftë është rreth 1.67 euro, ndërsa çmimi për 1 litër benzin është rreth: 1.53 euro. Ky është çmimi që gjendet në...
Lajme

Ndahen edhe 100 mijë € për shtesat e punëtorëve

Punëtorët e sektorit publik, të cilët nuk i kanë pranuar ende shtesat prej 100 eurove, pritet të përfitojnë nga masa e qeverisë së shpejti. Qeveria e Kosovës ka miratuar sot vendimin për ndarjen e mjeteve në vlerë prej 100 mijë eurove, të cilat do të përdoren për mbështetjen me shtesa...
Lajme

Aeroplani bën ulje të fortë, ja çfarë i ndodhi stjuardesës

Një stjuardese e kompanisë ajrore “Southwest Airlines” ka thyer unazën e shpinës kur një aeroplan i kësaj kompanie bëri një ulje më të fortë se që duhet në aeroportin “John Ëayne” të Kalifornisë. Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit tha se stjuardesa mendoi fillimisht se avioni ishte rrëzuar, për shkak...
Biznes

Ngritja e çmimeve të përcillet me rritjen e pagave

Jusuf Azemi, kryetar i Sindikatës së Pavarur në sektorin privat, tha se shifra alarmante janë regjistruar për viza pune gjatë dy muajve. Sipas tij, as qeveritë e kaluara dhe as qeveria Kurti nuk ka prioritet rritjen e pagave të punëtorëve. “Vetëm në muajin dhjetor të vitit 2021 dhe janar të...
Lajme

Xhaxhai vret aksidentalisht me çifte nipin 10-vjeçar

Një fëmijë 10-vjeçar ka humbur jetën mbrëmjen e sotme pasi është qëlluar aksidentalisht me çifte nga xhaxhai i tij. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 21:55, në fshatin Samrisht, Shkodër ku xhaxhai i 10-vjeçarit ka qenë duke pastruar armën kur ajo është shkrepur duke i marrë jetën të miturit....
1 2 3 4 2 728
Page 2 of 2728