archive9 Qershor, 2022 - 21:42

Sporti

Kosova e mrekullueshme në triumfin ndaj Irlandës së Veriut

Kosova ka arritur fitore shumë të rëndësishme përballë Irlandës së Veriut (3-2) në kuadër të Grupit 2 të Ligës C në Ligën e Kombeve. Në sfidën e zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, Dardanët e gjetën dy herë rrjetën në pjesën e parë. Një ndërhyrje e palejuar në Milot...
Lajme

Gëzimi i kryeministrit Kurti kur Kosova kaloi në epërsi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk ka mundur ti kontrollonte emocionet derisa ndodhej në tribunat e stadiumit “Fadil Vokrri”, kur Përfaqësuesja e Kosovës shënoi gol. Në rrjetet sociale është shpërndarë një video, në të cilën shfaqet reagimi i Kurtit në momentin e golit. Pranë Kurtit shihet edhe ambasadori amerikan në...
Sporti

Jemi gati: Fillon takimi Kosovë – Irlandë e Veriut

Ka filluar takimi mes Kosovës dhe Irlandës së Veriut që po zhvillohet në stadiumin ‘Fadil Vokrri’. Të dyja skuadrat janë gati për këtë sfidë të rëndësishme, ku Kombëtarja jonë kërkon fitore sonte, shkruan Periskopi. Ndonëse moti nuk është i favorshëm, tifozët ‘Dardanë’ janë aty për ta përkrahur kombëtaren tonë....
Lajme

DASH për ‘Open Balkan’: E mbështesim. Bashkëpunimi më i ngushtë i vendeve do të tërheqë investime në energji, banka e prodhim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë mbështetëse të nismave gjithëpërfshirëse të bazuara në rregulloret e BE-së që fuqizojnë ekonomitë e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe çojnë ato më afër Evropës. Këto komente i ka dhënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje për Gazetën Online Reporteri.net, të...
Shkencë

Zbulohet dinozauri më i madh në Evropë

Një dinozaur i sapo zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë grabitqari më i madh tokësor që ka bredhur ndonjëherë rreth kontinentit evropian, thonë shkencëtarët. I quajtur ‘spinosauridi i shkëmbit të bardhë’, ky anëtar i grupit të spinosauridëve, është një përzierje mes dy grabitqarëve T-Rex dhe peshkaqenit të bardhë,...
Lajme

Bëni Kujdes! Paralajmërohen vërshime nesër e pasnesër në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka treguar për motin që pritet të mbajë nesër e pasnesër në vend. IHMK me anë të një komunikate për media ka paralajmëruar se fushat e fuqishme ciklonike që kanë përfshirë Kosovën, vazhdojnë të jenë të paqëndrueshme duke krijuar kushte për mot me intervale të shkurta...
Op/Ed

Kryeministër, të paska zënë gjaku

Shkruan: Atdhe Gjoci Ramën nga madhështia e tij nuk po e zë Evropa. Kjo nuk po i rri mirë sepse nuk ia japin primatin siç e do ky në rrugicat e Ballkanit të korruptuar dhe kriminalizuar. Në samitin e Ballkanit të Hapur paske mbajtur ders se si shqiptarët po vdiskan...
Lajme

Mbahet “Parada e Krenarisë” në Prishtinë – marrin pjesë disa figura politike

Është mbajtur parada e Krenarisë në Prishtinë. Kjo paradë ka përbashkuar shumë politikanë të ngjyrave të ndryshme politike rreth flamurit të LGBTQI. Aty duket edhe kryetari i Prishtinës, Përparim Rama (LDK), nënkryetarja e PDK-së Vlora Çitaku por edhe deputetë dhe zyrtarë tjerë të Vetëvendsjes. Mes këtyre, mund të shohim ministrin...
1 2
Page 1 of 2