23 C
Pristina
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Rusia dhe Kina bien dakord të zgjerojnë stërvitjet ushtarake

Rusia dhe Kina kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët ku kanë shprehur shqetësimin për rreziqet në rritje që vijnë nga përkeqësimi i marrëdhënieve midis fuqive bërthamore.

“Nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore. Të dy vendet vunë në dukje shqetësimin për pjesëmarrjen e Australisë në planet e SHBA-së për parandalimin e zgjeruar bërthamor.

Rusia dhe Kina janë kundër një konflikti të zgjatur në Ukrainë dhe është e mundur që ai të kalojë në një fazë të pakontrollueshme.
Moska dhe Pekini do të thellojnë më tej besimin dhe bashkëpunimin në fushën ushtarake, do të zgjerojnë shkallën e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake”, thuhet në deklaratën e cituar nga mediat shtetërore ruse.

Kina tha se mbështet përpjekjet e palës ruse për të garantuar sovranitetin dhe integritetin territorial.

“Të dy kombet kundërshtuan përpjekjet e disa vendeve për të përdorur hapësirën për konfrontim ushtarak. Rusia dhe Kina dënojnë iniciativat për sekuestrimin e aseteve dhe pronave të shteteve të huaja”, thuhet në deklaratë.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights