Kush janë grupet e armatosura ruse që po kryejnë sulme brenda Rusisë?

Tre grupe luftëtarësh që pretendojnë se janë rusë që jetojnë në Ukrainë – Legjioni i Lirisë së Rusisë, Korpusi Vullnetar Rus dhe Batalioni Siberian – kanë nisur këtë javë sulme në brendësi të Rusisë.

Grupet thanë se gjenden në Belgorod dhe Kursk dhe janë përfshirë në sulmet kundër vendit të tyre ndërsa Kievi thotë se ata kryer bombardime në mënyrë të pavarur nga Ukraina.

Luftëtarët e veshur me veshje ushtarake në dukje përdorën armatime dhe tanke të avancuara për të sulmuar rajonet, raporton skynews.

Moska i sheh ata si “formacione terroriste”. Por, çfarë dimë për secilin grup?

Legjioni i Lirisë së Rusisë

FRL u formua në muajin mars të vitit 2022, menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës, “nga dëshira e rusëve për të luftuar së bashku me popullin ukrainas kundër bandës së armatosur të Putinit”.

Ai pretendon se është “i njohur zyrtarisht” nga Ukraina dhe lufton përkrah forcave mbrojtëse të vendit.

Grupi thuhet se përbëhet nga ish-ushtarakë dhe shtetas rusë që udhëtuan në Ukrainë përmes vendeve të treta.

Më parë ajo mori përgjegjësinë për një sulm në rajonin e Belgorodit në maj të vitit të kaluar, duke thënë se kishte luftuar në Ukrainën lindore.

Trupat vullnetare ruse

Shtetasi rus i ekstremit të djathtë, Denis Kapustin themeloi RVC në muajin gusht të vitit 2022.

Grupi përbëhet kryesisht nga qytetarë rusë që luftojnë për Ukrainën kundër vendit të tyre. Ajo deklaron në faqen e saj të internetit se nuk është pjesë e forcave të armatosura ukrainase dhe mbështetet në donacione.

RVC thotë se qëllimet e saj kryesore janë rivendosja e integritetit territorial të Ukrainës në vitin 1991 dhe përmbysja e “diktaturës” në Rusi.

RVC u zotua të luftojë së bashku me Lirinë e Legjionit Ruse vitin e kaluar “pavarësisht nga një bazë tjetër ideologjike”.

Grupi i avokimit me bazë në SHBA, Lidhja Anti-Shpifje e ka përshkruar Kapustin si “një neo-nazist”.

Batalioni Siberian

Batalioni Siberian u themelua në vjeshtën e vitit 2023 si njësia e tretë për shtetasit rusë që duan të luftojnë kundër Kremlinit.

Ai përbëhet kryesisht nga përfaqësuesit e popujve indigjenë të Siberisë.

Disa anëtarë i thanë reuters tetorin e kaluar se ishin të zemëruar me atë që ata thanë se ishte shkatërrimi i kulturave indigjene nga Rusia dhe pretenduan se ishin në shënjestër të padrejtë të mobilizimit.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit 2022 duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale. /Telegrafi/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights