26.7 C
Pristina
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Ç’do të ndodhë nëse vdes Mbreti Charles?!

Lajmi se mbreti Charles ka kancer ka lënë shumë njerëz të pyesin se çfarë do të ndodhte me mbretërinë dhe Camilla-n nëse ai vdiste.

Bashkëpunëtorët e mbretit Charles dhe mbretëreshës Camilla janë ndoshta të përgatitur për çdo skenar, duke përfshirë që ai të vdesë i pari.

Megjithëse mbreti ka jetëgjatësi në gjenet e tij – babai i tij Princi Philip vdiq në 2021 vetëm dy muaj para ditëlindjes së tij të 100-të dhe nëna e tij Mbretëresha Elizabeth vdiq në moshën 96-vjeçare një vit para shtatorit të kaluar – lajmi se ai ka kancer ka lënë shumë të pyesin se çfarë do të ndodhte po të vdiste, edhe për mbretërinë edhe për Camilla-n.

Ashtu si vdekja e nënës së tij, mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II, ishte parashikuar në planin e emergjencës të njohur si Operacioni Ura e Londrës, po ashtu ekzistojnë protokolle në rast të vdekjes së mbretit.

Princi William do të bëhej menjëherë monark dhe Kate Middleton ka shumë të ngjarë të bëhej mbretëreshë ose bashkëshorte mbretëreshë.

Në atë rast, Mbretëresha Camilla do të bëhej Mbretëresha Dowager, shkruante Daily Mirror. Ajo nuk do të jetë Mbretëresha Regjente (krye shteti), por do të vazhdojë të kryejë detyrat e saj nën kreun e ri të shtetit, pasi nuk emërohet në linjën mbretërore të pasardhësve.

Mbretëresha Adelaide ishte e para që e përdori atë titull mbretëror, e cila jetoi më shumë se burri i saj, Mbreti William IV, me 12 vjet. Të gjithë fëmijët e çiftit vdiqën në foshnjëri dhe kurora i kaloi mbesës së William-it, Mbretëreshës ViCtoria.

Nëse do të bëhej e ve, mbretëresha Camilla ndoshta do të ishte e lirë të merrte vendimet e saj se si do të dukej e ardhmja e saj. Ajo mund të tërhiqet në Ray Mill House, në shtëpinë e saj në fshat, ose të vazhdojë punën e saj bamirëse, e cila është fokusuar në fusha të tilla si shëndeti, shkrim-leximi, arti dhe mbështetja për të mbijetuarit e përdhunimit dhe sulmeve seksuale.

Gjyshja e mbretit Charles, Elizabeth vendosi të bëhej Nënë Mbretëresha pas vdekjes së burrit të saj Mbretit George VI në 1952 dhe hipjes në fron të vajzës së tyre të madhe Elizabeth.

Nëna Mbretëreshë e mbështeti Mbretëreshën Elizabeth gjatë gjithë mbretërimit të saj, duke u bashkuar me anëtarët e tjerë mbretërorë në ngjarje të veçanta si Trooping the Color dhe Royal Ascot deri në fund të viteve ’90. Ajo vdiq në vitin 2002 në moshën 101-vjeçare dhe mbretëresha Elizabeth foli për “entuzinë infektive për jetën” e nënës së saj në një transmetim të rrallë televiziv nga Kështjella Windsor përpara funeralit të Nënës Mbretëreshë.

“Gjatë viteve kam takuar shumë njerëz që janë përballur me humbjen e familjes, ndonjëherë në rrethanat më tragjike. Kështu që e konsideroj veten me fat që nëna ime u bekua me një jetë të gjatë dhe të lumtur. Ajo kishte një dëshirë infektive për jetëëën dhe ajo e ndoqi atë deri në fund. Unë gjithashtu e di se besimi i saj ka qenë gjithmonë një forcë e madhe për të,” tha Elizabeth.

Një vit më parë, Mbretëresha Elizabeth shpalli dëshirën e saj që Camilla të njihet si Queen Consort kur Charles të ngjitet në fron, shkruan Story.

“Kur djali im Charles të bëhet Mbret, e di që ju do t’i jepni atij dhe gruas së tij Camilla të njëjtën mbështetje që më keni dhënë mua; dhe është dëshira ime e sinqertë që, kur të vijë koha, Camilla të bëhet bashkëshorte e mbretëreshës ndërsa vazhdon shërbimin e saj besnik”, tha ajo. /tesheshi.com/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights