Blin Berisha gjeniu i matematikës që fitoi dy medalje në New York, shteti nuk e ndihmoj me asnjë cent për asgjë

13 vjeçari nga Blin Berisha ka fituar dy medalje, atë të artë dhe të argjend në garat shkencore në matematikë në New York.

Përveç Blinit medalje Kosovës i sollën edhe shokët e tij, por për asnjërin prej tyre institucionet e Kosovës nuk kanë ndarë asnjë cent.

Mjetet për udhëtim, akomodim e sigurim të vizave që përfshijnë shumën prej 5000 euro për një nxënës, janë detyruar që t’i sigurojnë familjarët.

Berisha ka fituar çmime edhe në garat e tjera ndërkombëtare në fushën e matematikës./Periskopi

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights