Stuhi e fortë diellore, Mbretëria e Bashkuar ndriçohet nga Dritat Veriore

Qielli mbi Mbretërinë e Bashkuar u ndriçua mbrëmjen e djeshme me ngjyrat rozë dhe jeshile të shkëlqyeshme, nga Dritat Veriore për shkak të një stuhie të fortë diellore.

Sipas mediave të huaja, Aurora Borealis, zakonisht e dukshme vetëm nga pjesët veriore të Ishujve Britanikë, ishte e dukshme në pjesë të mëdha të Mbretërisë së Bashkuar gjatë natës, duke përfshirë Skocinë, Uellsin, Irlandën Veriore dhe në mënyrë të pazakontë, Anglinë jugore.

Kjo vjen pasi Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës së Amerikës (NOAA) lëshoi ​​dje paralajmërimin e saj të parë të stuhisë së rëndë diellore që nga viti 2005, ndërsa një stuhi e madhe gjeomagnetike u nis drejt Tokës.

Gjithashtu u ngrit frika se stuhia mund të ndërhynte në infrastrukturë, duke përfshirë rrjetin elektrik dhe satelitët.

Stuhia e madhe diellore u krijua nga nxjerrjet e njëpasnjëshme të masës koronale (CME) që e kanë lënë hapësirën një “rrëmujë”, tha një fizikant hapësinor për Sky News.

CME-të janë kur një re e madhe e plazmës me energji të lartë shpërthen nga Dielli, në hapësirë.

Dielli ka përjetuar një rritje të aktivitetit ditët e fundit që ka parë gjashtë ose shtatë shpërthime në sipërfaqen e yllit, duke nxjerrë jashtë materialin diellor drejt Tokës.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights