Pse Mëlçia e Viçit është Superushqim?

Jo shumë ushqime janë të denjë për titullin “superushqim”. Megjithatë, mëlçia është një prej tyre.

Edhe pse një herë e një kohë ishte ushqim i famshëm dhe i çmuar, sot mëlçia shmanget.

Kjo është për të ardhur keq sepse mëlçia është një ushqyes shumë i rëndësishëm. Është e pasur me proteina, e ulët në kalori dhe e mbushur me vitamina dhe minerale thelbësore.

Ky artikull hedh një vështrim të detajuar mbi mëlçinë dhe tregon pse duhet ta përfshini atë në dietën tuaj.

Çfarë është mëlçia?
Mëlçia është organ vital i njerëzve dhe kafshëve. Zakonisht është organi më i madh i brendshëm dhe ka shumë funksione të rëndësishme, duke përfshirë:

Përpunimin e ushqimit të tretur nga zorrë
Ruajtjen e glukozës, hekurit, vitaminave dhe ushqyesve të tjerë thelbësorë
Filtrimin dhe pastrimin e barnave dhe toksinave nga gjaku
Mëlçia, së bashku me organet e tjera me mish, dikur ishte një ushqim shumë popullor. Megjithatë, mishrat e muskujve tani priren të jenë të favorizuar mbi mishin e organeve.

Pavarësisht nga popullariteti i tij në rënie, mëlçia është ndoshta një nga ushqimet më të dendura me ushqyes në planet.

Njerëzit shpesh zgjedhin frutat dhe perimet për vitamina dhe minerale, por mëlçia tejkalon ato në të gjitha aspektet e përmbajtjes së lëndëve ushqyese.

Një sasi e vogël e mëlçisë siguron mbi 100% të RKD (Referenca pë konsum ditor) për shumë lëndë ushqyese thelbësore. Ajo është gjithashtu e pasur me proteina me cilësi të lartë dhe me kalori të ulët.

Mëlçia është e lirë dhe në dispozicion nga dyqanet ushqimore dhe kasapët. Ndërsa shumica e mëlçive të kafshëve mund të hahen, burimet e zakonshme janë lopa, pula, rosa, qengji dhe derri.

PËRMBLEDHJE: Mëlçia është ndoshta ushqimi më i dendur në botë. Është e mbushur me ushqyes të domosdoshëm, e pasur me proteina dhe me kalori të ulët.

aminoacide esenciale duhet të vijnë nga ushqimi.

Konsumi i lartë i proteinave është treguar të ndihmojë në humbjen e peshës, pasi zvogëlon urinë dhe oreksin. Përveç kësaj, është gjetur se proteinat shuajnë urinë më shumë se yndyrat ose karbohidratet.

Për më tepër, konsumi i lartë i proteinave mund të rrisë normën tuaj metabolike, ose numrin e kalorive që trupi juaj përdor për të funksionuar.

Duke pasur një normë më të lartë metabolike do të thotë të përdorni më shumë kalori, të cilat mund të jenë të dobishme për humbje peshe, veçanërisht nëse kombinohen me një konsum të reduktuar të kalorive.

Së fundi, konsumi i lartë i proteinave mund të ndihmojë në ndërtimin e muskujve dhe të mbrojë kundër humbjes së muskujve ndërsa humbni peshë.

PËRMBLEDHJE: Mëlçia është burim i madh i proteinave me cilësi të lartë. Konsumi i lartë i proteinave është treguar të rrisë normën metabolike, zvogëlon oreksin, ndihmon ndërtimin e muskujve dhe ruan muskujt gjatë humbjes së peshës.

Mëlçia ka më pak kalori se shumë mishra të tjerë
Për kalori, mëlçia është një nga ushqimet më të dendura me ushqyes që ekziston.

Në fakt, mishrat e muskujve qe zakonisht hahen, janë më të dobët me ushqyes në krahasim me mëlçinë.

Një biftek viçi prej 100 gramësh ose një pjesë mish qengji përmban mbi 200 kalori.

Sasia e njëjtë e mëlçisë së viçit përmban vetëm 175 kalori, duke ofruar shumë më shumë nga secila vitaminë dhe mineral.

Kur ulni sasinë e kalorive, shpesh mund të humbni ushqimin vital. Prandaj, është e rëndësishme të zgjidhni ushqime të dendura ushqyese.

Ndërsa shumë ushqime përmbajnë proteina me cilësi të lartë ose vitamina dhe minerale, asnjë ushqim i vetëm nuk përmban të njëjtën shumëllojshmëri ose sasi të ushqyesve si mëlçia.

Për më tepër, ngrënia e ushqimeve që janë të larta në lëndë ushqyese, por të ulëta në kalori, është treguar të ulin urinë.

Mëlçia është gjithashtu e ulët në yndyrë. Vetëm rreth 25% e kalorive të saj vijnë nga yndyra, në krahasim me 50-60% të kalorive në biftek dhe mish qengji.

PËRMBLEDHJE: Për kalori, mëlçia është një nga ushqimet më të dendura ushqyese përreth. Krahasuar me mishrat e muskujve, ajo është më e ulët në kalori dhe yndyrë dhe shumë më e lartë sa i përket vitaminave dhe mineraleve.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights