Pamje të rralla/ “Ujëvarë” resh mbi një mal, fenomeni natyror që i mahniti të gjithë

Një pamje e rrallë është fiksuar në malet e Shennongjia, një sit i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, në provincën Hubei të Kinës qendrore.

Mrekullitë e natyrës duket se këtë herë kanë krijuar një “ujëvarë” resh. Në pamje, retë shihen duhe zbritur nga malet në sfondin e perëndimit të diellit, duke dhuruar një pamje magjepsëse që të lë pa frymë.


Rajoni i pyjeve Shennongjia është një nga tre qendrat kryesore të biodiversitetit të Kinës dhe u miratua për t’u përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore në vitin 2016.

Aty janë pyjet kryesore më të mëdha në Kinën qendrore dhe është një habitat për shumë specie të rralla kafshësh.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights