29.1 C
Pristina
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Çfarë zbuluan arkeologët gjatë gërmimit në një kështjellë të shekullit të 19-të në Belgjikë?

Arkeologët duke gërmuar një kështjellë të shekullit të 19-të në Belgjikë, bënë një zbulim befasues dhe misterioz: një vagon treni gati 100-vjeçar me origjinë nga Anglia.

Hekurudha Verilindore e Londrës tha se studiuesit që punonin për të zbuluar Kështjellën Veriore në Antwerp gjetën një vagon treni me ngjyrë të kuqe të errët të shënuar me logon LNER.

Kompania e identifikoi gjetjen si një makinë “largimi”, e destinuar për të lëvizur pronën nga shtëpia e vjetër e një personi në një banesë të re.

“Kamoni i heqjes së drurit mendohet të jetë rreth njëqind vjeç”, tha arkeologia konsulente Femke Martens në njoftimin për lajmet e LNER. “Është një mister se si karroca erdhi në Antwerp, dhe fatkeqësisht ka mbetur shumë pak nga relikti pasi u shpërbë gjatë gërmimit”.

Studiuesit e LNER thanë se makina duket të jetë modeli i parë i një makine heqëse dhe ato u përdorën vetëm për pak kohë rreth vitit 1930 përpara se kompania t’i zëvendësonte ato me modele të përditësuara blu.

Kompania theksoi se studiuesit ende nuk e kanë përcaktuar se si makina u varros 800 kilometra nga selia britanike e LNER, shkruan IndeksOnline.

“Kjo gjetje kurioze sigurisht ka shkaktuar shumë interes dhe ne jemi të kënaqur që ekipi nga departamenti i Arkeologjisë Urbane të qytetit Antwerp ka ndihmuar të hedhë më shumë dritë mbi zbulimin”, tha zëdhënësi i LNER-it, Stuart Thomas. “Ne jemi të magjepsur nga historia e LNER dhe dëshirojmë të falënderojmë ekipin për ndihmën e tyre në zbulimin e më shumë informacioneve rreth të kaluarës krenare të LNER-it”.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights