Arsyet më të rrezikshme që shkaktojnë djersitje gjatë natës

Gjatë verës, shumë prej nesh luftojnë për të fjetur gjatë motit të nxehtë.

Me vapën vijnë edhe djersitjet e natës dhe ky siklet nuk do të largohet nëse thjesht hapni dritaren ose flini pa batanije.

Ka shumë faktorë që mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës, nga gjenetika e deri te arsyet shëndetësore.

Çuditërisht, temperatura nuk është faktori kryesor pse kaq shumë njerëz vuajnë nga djersitjet gjatë natës.

Një nga shkaqet më të zakonshme të djersitjes gjatë natës është ankthi. Mund të shkaktojë edhe sulme paniku gjatë natës dhe djersitja është një efekt anësor. Nëse jetoni me ankth, duhet të kërkoni ndihmë nga mjeku juaj pasi ka shumë trajtime që mund ta trajtojnë atë.

Hormonet

Njerëzit të cilët djersiten rregullisht gjatë natës mund të përjetojnë gjithashtu ndezje të nxehta. Gratë raportojnë se kanë gjumë shumë më pak cilësor gjatë natës kur kalojnë në menopauzë.

Alkooli

Meqenëse alkooli është një relaksues i muskujve, ai mund të çojë drejtpërdrejt në më shumë djersitje gjatë natës dhe madje mund të çojë në gërhitje. Varësia nga alkooli shoqërohet edhe me djersitjet gjatë natës, pasi alkooli mund të shkaktojë luhatje në presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës, të cilat nga ana tjetër rrisin temperaturën e trupit.

Apnea

Apnea është një nga shkaqet më serioze të djersitjes gjatë natës. Apnea e gjumit është një gjendje në të cilën frymëmarrja juaj ndalon ndërsa flini. Kjo mund të çojë në më pak gjumë, lodhje, probleme me përqendrimin dhe gërhitje me zë të lartë. Është një gjendje shumë e rrezikshme pasi mund të çojë në probleme të zemrës si rrahje të parregullta të zemrës, dështim të zemrës dhe sëmundje koronare nëse nuk trajtohet.

Cili është ilaçi për djersitjen gjatë natës?

Fatkeqësisht, nuk ka një trajtim gjithëpërfshirës. Nëse nuk ndjeheni mirë, dridheni ose keni të ftohtë, është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj.

(A.A/BalkanWeb)

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights