Gjykata ruse gjobit Google pas dështimit të ruajtjes së të dhënave personale të përdoruesve rusë

Një gjykatë në Moskë gjobiti të martën gjigantin Google pasi akuzohet për dështimin e ruajtjes së të dhënave për përdoruesit e saj rusë, e fundit në një seri gjobash ndaj gjigantit amerikan të teknologjisë mes tensioneve midis Kremlinit dhe Perëndimit për luftimet në Ukrainë.

Një gjykatës në gjykatën e rrethit Tagansky të Moskës gjobiti Google me 15 milionë rubla (rreth 164,200 dollarë) pasi kompania refuzoi vazhdimisht të ruante të dhëna personale për qytetarët rusë brenda vendit, transmeton Telegrafi.

Google ishte gjobitur më parë për të njëjtat akuza në gusht të vitit 2021 dhe qershor të vitit 2022.

Kompania gjithashtu u urdhërua të paguante një gjobë prej 3 milionë rubla (rreth 32,800 dollarë) në gusht për dështimin në fshirjen e informacionit të supozuar të rremë në lidhje me konfliktin në Ukrainë.

Gjykatat ruse gjithashtu kanë gjobitur Apple dhe Fondacionin Wikimedia, që ka në pronësi Wikipedia-n. /Telegrafi/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights