archiveKosova

Lajme

Kosova pranohet, Serbia përjashtohet

Kosova pranohet në WCPT Oda e Fizioterapeutëve të Kosovës nga sot është anëtare me të drejta të plota në Konfederaten Botërore të Fizioterapisë ( World Confederation for Physical Therapy ). Kjo është bërë e ditur nga deputeti i Kuvendit të Kosovës, Bekm Haxhiu. Ai po ashtu ka njoftuar se Kosova...
Lajme

Kosova barazon ndaj Bullgarisë – mysafirët kishin fatin e botës!

Kombëtarja e Kosovës ka barazuar ndaj Bullgarisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’, në ndeshjen e parë të kualifikimeve për kampionatin evropian ‘Euro2020’. Bullgaria ka kaluar në epërsi me anë të Bozhikov në minutën e 39’të të duelit, për të vendosur rezultatin 0-1 në pjesën e parë – shkruan GazetaBlic. Kosova reagoi...
Lajme

Kosova shpall person non-grata gazetarin britanik që quajti UÇK’në organizatë terroriste

Gazetari britanik Graham Phillips që nga Prishtina quajti UÇK-në organizatë terroriste, pritet të shpallën person “non-grata” nga shteti i Kosovës. Reporteri.net ka mësuar se Ministria e Punëve të Brendshme është duke e përgatitur, mbi bazën ligjore, vendimin për ta shpallur Phillipsin të padëshirueshëm brenda territorit kosovar. Vendimi në fjalë tashmë...
Lajme

Politika, profesioni më fitimprurës në Kosovë

Profesioni më fitimprurës në Kosovë vlerësohet të jetë politika. Sipas përfaqësuesve të organizatave joqeveritare, disa zyrtarë të partive politike apo zyrtarë në institucione të larta, qofshin ato qendrore apo lokale, janë tashmë milionerë me pasuritë e tyre, kurse të tjerë hyjnë në kategorinë e njerëzve të pasur. Edhe pse pagat...
Lajme

Kosova dhe Kolumbia vendosin marrëdhënie diplomatike

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli, e ka marrë një letër nga homologu i tij nga Kolumbia, Carlos Holmes Trujillo García. Përmes kësaj letre ai ka njoftohet për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike në mes dy shteteve, veprim ky, që mundëson komunikimin e përhershëm të nivelit më të...
Lajme

Kosova po zbrazet, mijëra qytetarë heqin dorë nga shtetësia

Kosova më 17 Shkurt, mbush 11 vjet që është ka shpallur pavarësinë. Por, 11-vjetorin e “lindjes” së saj nuk do ta festojnë të gjithë qytetarët e shtetit. Shumë prej tyre kanë vendosur që të heqin dorë nga shtetësia. Që nga shpallja e pavarësisë e deri më sot, besohet se rreth...
Lajme

Kosova dhe Shqipëria, nga nesër me pika të përbashkëta kufitare

Automjetet që udhëtojnë Kosovë-Shqipëri dhe anasjelltas, prej ditës së nesërme do t’i nënshtrohet vetëm një kontrolli kufitar. Kjo pasi sipas marrëveshjes së nënshkruar sot nga ministrat e brendshëm të Kosovës dhe Shqipërisë, pika kufitare në Kosovë është hequr. Në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes, mori pjesë edhe kryeministri i Kosovës,...
Lajme

Përfshirja e Rusisë në dialog alarm për Kosovën

Ivica Daçiç, ka paralajmëruar se nëse në dialogun Kosovë-Serbi përfshihet SHBA, atëherë Beogradi do të thërrasë Rusinë. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka paralajmëruar përfshirjen e Rusisë në bisedimet Kosovë-Serbi, duke shtuar se, kjo duhet të shërbejë për politikën e Kosovës, si shkas për të qenë...
1 2 3 7
Page 1 of 7