archiveKosova

Lajme

Amerika me një mesazh Kosovës, ja për çfarë bëhet fjalë

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese Gresa Caka – Nimani, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në ShBA. Ajo është takuar dje me zëvendësndihmës – Prokurorin e Përgjithshëm të ShBA-ve dhe Këshilltarin për çështje ndërkombëtare në Departamentin e Drejtësisë, Bruce C. Swartz, me të cilin diskutuan rreth gjyqësisë kushtetuese në Kosovë. Për...
Lajme

Konfirmohet: Ja kush është ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Jeffrey Hovenier është konfirmuar nga Senati, si Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, raporton Express. Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare të Senatit amerikan. “Jeffrey M. Hovenier nga Uashingtoni, Anëtar Karriere i Shërbimit të Jashtëm të Lartë, Kategoria e Ministrit-Konsulentit, do të jetë Ambasador i...
Lajme

E konfirmuar: Kosova ftohet nga SHBA në Samitin për Demokraci

Kosova do të marrë pjesë në Samitin e Demokracive të organizuara nga SHBA-ja. Siç mëson Kanal 10 ftesa për vendin tonë vjen pas serisë së takimeve që ditët e fundit ka zhvilluar në Uashington, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Raportimi fillestar për mosftesën kishte shkaktuar reagime të shumta të opozitës,...
Sporti

Pas rezultateve zhgënjyese, ja sa shumë ka ra Kosova në FIFA

Shtëpia më e madhe e futbollit botëror, FIFA ka publikuar ranglistën e përditësuar për muajin e fundit. Përfaqësuesja e Kosovës zhvilloi dy ndeshje në tetor, ku pësoi humbje nga Suedia 2-0 dhe Gjeorgjia 1-2. Këto dy humbje i kanë kushtuar Dardanëve që kanë humbur katër pozita në ranglistën e FIFA-s,...
Sporti

Zbulohet trajneri i ri i Kosovës për ndeshjet e nëntorit

Trajneri slloven, Primoz Gliha e ka konfirmuar se ai do ta drejtojë Kosovën në dy ndeshjet e muajit nëntor me Greqinë dhe Jordaninë, pas shkarkimit të Bernard Challandes nga stoli i kombëtares së Kosovës. Sipas tij pas ndeshjeve të nëntorit do të vije Felix Magath si përzgjedhës i Kosovës. Primoz...
Lajme

Raporti i Progresit: Kosova ta themelojë Asociacionin

Kosova dhe Serbia nuk kanë bërë përparim në dialog, konstaton Komisioni Evropian në Raportin e Progresit për këtë vit, të publikuar sot. Në këtë raport, Kosovës i përmendet se duhet ta themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe ta arrijë një marrëveshje finale me Serbinë, e cila përshkruhet si...
Lajme

SHBA në mbështetje të Kosovës: Është e drejtë e tyre të aplikojnë reciprocitetin

Zëvendësndihmës sekretari amerikan për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar në një audio-konferencë me gazetarë ka folur për situatën në Kosovë pas vendosjes së reciprociteti për targa me Serbinë. Escobar e ka quajtur sukses të madh arritjen e marrëveshjes së sotme në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë. “Është një...
Lajme

Arrihet marrëveshja për veriun: “Fiton” Kosova!

“E kemi një marrëveshje. Pas dy ditë negociatash intensive, një marrëveshje për shtensionimin e dhe rrugën përpara sapo është arritur. Falënderoj Besnik Bislimin dhe Petar Petkoviçin për gatishmërinë e tyre për të negociuar dhe pajtuar për të mirën e njerëzve” Me këtë mesazh i dërguari i Bashkimit Europian për bisedimet...
Lajme

SHBA e vendosur: Sovraniteti i Kosovës është i pacenueshëm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot në takim të ngarkuarin me punë në Ambasadën e SHBA-ve në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe, me të cilin diskutuan për zhvillimet e fundit në vend pas vendimit për reciprocitet të targave me Serbinë. Presidentja Osmani ka deklaruar se Serbia po tenton ta destabilizojë...
Lajme

Shqetësuese: 19 vrasje në Kosovë për 8 muaj

19 persona janë vrarë në Republikën e Kosovës që nga fillimi i këtij viti deri në muajin gusht. Disa raste te vrasjeve janë me kryes të njohur kurse disa nga rastet janë në proces hetimor. Kështu kanë thënë në një përgjigje për IndeksOnline nga Policia e Kosovës. “Rastet e vrasjeve...
1 2 3 18
Page 1 of 18