archiveAlbin Kurti

Lajme

Albin Kurti zbërthen rezolutën për Srebrenicën

Në një shënim për 26-vjetorin e Srebrenicës, kryeministri Kurti i referohet një rezolute mbi genocidin në fjalë, të cilën Kuvendi i Kosovës e miratoi ditë më parë. “Sot është 26 vjetori i gjenocidit në Srebrenicë, ushtruar nga forcat serbe e të Serbisë mbi viktimat boshnjake. Institucione të ndryshme ndërkombëtare, ndër...
Lajme

Albin Kurti uron Memli Krasniqin për zgjedhjen në krye të PDK’së

Kryeminsitri i Kosovës Albin Kurti ka uruar kryetarin e ri të PDK’së Memli Krasniqin, për detyrën e re. Kurti ka thënë se është i gatshëm për bashkëkupim në temat me interes nacional dhe ballafaqim të ideve e qëndrimeve për të mirën e përbashkët të shtetit dhe qytetarëve. “Si kryeministër i...
Lajme

Kjo është pasuria e kryeministrit Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në deklarimin e pasurisë thotë se ka të kursyera mbi 500 euro, ndërsa si detyrime ai ka 300 mijë euro në emër të bashkëshortes. Sipas formularit të deklarimit, përcjell Telegrafi, i pari i ekzekutivit tregon se do të paguajë qira për tri vite qira nga...
Lajme

Kurti tregon se si e sheh ai marrëveshjen finale me Serbinë

Kryeministri i Kosovës dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje ka theksuar katër qëndrime të Qeverisë që ai e udhëheq mbi marrëveshjen finale që synohet të arrihet me Serbinë. Kurti sot në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të LVV-së tha se marrëveshja, përveç njohjes nga Serbia, duhet ta përfshijë edhe anëtarësimin e...
Lajme

Çmimi “Podrimja” shkon te Sidrani në Sarajevë

Shkrimtari boshnjak, poeti dhe skenaristi i njohur, Abdulah Sidran, po qëndron në Kosovë. Ai është pritur sot në zyrën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Bashkë me Sidranin, në zyren e kryeministrit qëndroi edhe kryetari i bordit të Kolegjit AAB, Lulzim Tafa. Tafa, përmes një postimi në profilin e tij...
Lajme

Kurti: Vepra e Qosjes është e pa moshë

Kryeministri Albin Kurti, mori pjesë në akademinë solemne në shënim të 85- vjetorit të lindjes së akademikut Rexhep Qosja. Në fjalën e tij, kryeministri Kurti i uroi profesorit Rexhep Qosja jetë të gjatë dhe krijimtari të vazhdueshme, duke i dëshiruar që çdo përvjetor i ardhshëm të shënohet me suksese të...
Lajme

Haradinaj: Kurti përgjegjës për rrezikimin e partneritetit me SHBA-në, nëse s’përgënjeshtron deklaratën për Marrëveshjen e Washingtonit

Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës dhe kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar ndaj Qeverisë së Kosovës, konkretisht deklaratës së zëdhënësit të Kurtit, Perparim Kryeziu, i cili dje në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se Marrëveshja e Washingtonit s’ka vlerë juridike. Haradinaj ka thënë se nëse Albin Kurti...
1 2 3 109
Page 1 of 109