23 C
Pristina
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Testimi, Maqedonci: Dronët “Bayraktar” çdo ditë fluturojnë në qiellin e Kosovës

Maqedonci tha se se blerja e këtij sistemi nuk është pjesë e buxhetit prej 70 milionë euro që ka kjo ministri për armatim.

“Jo. Qeveria ka ndarë mjete shtesë”.

Tutje, ministri ka treguar se Republika e Kosovës po negocion edhe blerje sistemesh tjera anti-tank, por jo suedezen Carl Gustaf, e përfolur së fundmi.

Ai tha se edhe helikopterët janë të planifikuar, ndërsa theksoi se faza e blerjes së tyre do të jetë nga 2025-2028.

Ndërkaq, për dronët Bayraktarë, të cilët ende nuk janë ekspozuar për publikun, ministri tha se ushtria po i lëshon çdo ditë për monitorim.

“Dronët Bayraktar testohen çdo ditë, me ta ushtrohet në baza të rregullta, janë për çdo ditë në qiellin e Kosovës në pjesën perëndimore ku po bëhen testime, normalisht që në aspektin luftarak nuk po përdoren se nuk është nevoja”, tha ai në Klan Kosova.

Ndër të tjera, ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka thënë se do të respektohet zotimi i vitit 2013 që të mos përfshihet FSK-ja në operacione në katër komunat veriore pa miratim paraprak me KFOR-in.

Në këtë intervistë, ministri i FSK-së tha se edhe nëse hiqet ky zotim në të ardhmen, nuk do të thotë se FSK-ja do të zbarkojë në veri të vendit.

“Në vazhdimësi jemi të përkushtuar që në këtë aspekt të mos befasojmë askënd, të koordinohemi me KFOR-in dhe NATO-n. Nëse nevojitet mbështetja jonë, ne do të jemi të gatshëm të ofrojmë atë mbështetje për çfarëdo operacioni. Kjo do të vazhdojë deri në arritjen e një marrëveshjeje të përbashkët për të mundësuar këtë, edhe pse, edhe nëse ky zotim hiqet, nuk do të thotë se FSK-ja do të zbarkojë në veri të vendit. Ne mund të mos kemi nevojë operacionale për të qenë në veri të vendit. Ne nuk kemi baza në Kaçanik e në pjesë tjera të vendit”, tha ai.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights