Shtëpia e Bardhë: Operacioni i Izraelit në Rafah nuk i tejkalon vijat e kuqe

Shtetet e Bashkuara nuk besojnë se Izraeli ka nisur operacion të plotë invazues në Rafah.Kështu u shpreh zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Në një konferencë, Kirby tha se pamjet që u panë në sulmin e fundit ishin të tmerrshme dhe se asnjë jetë e pafajshme nuk duhet humbur si pasojë e këtij konflikti, shkruan BBC, transmeton Indeksonline.

Departamenti i Shtetit tha se po i përcjell nga afër të gjitha zhvillimet.

I pyetur nëse sulmi në Rafah i kaloi limitet që përcaktoi presidenti Biden, Kirby tha: asnjë politikë nuk ka ndryshuar. Nuk përkrahim dhe s’do të përkrahim operacion madhor në Rafah”.

Izraeli në anën tjetër u shpreh se sulmi në Rafah rezultoi me vrasjen e dy liderëve të grupit të Hamasit, teksa insiston se nuk do të jetë në gjendje të arrijë fitore të plotë pa e marrë edhe Rafahun.

Izraeli lëshoi një sulm raketash mbi Gaza, si përgjigje ndaj sulmit që Hamasi i bëri shtetit izraelit në tetor të vitit të kaluar.

Që nga ajo kohë, të paktën 36 mijë persona janë vrarë në Gaza.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights