26.7 C
Pristina
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Ndodh edhe kjo vaki shqiptare, mësimdhënësit në Gjermani, nxënësit në shtëpi

Shtatë ditë të pushimin dimëror nuk iu mjaftuan dy mësimdhënësve të kësaj shkolle të Pejës, prandaj atë e vazhduan edhe për disa ditë.

Kjo bëri që 20 nxënësit e shkollës, të mos e mbajnë mësimin të mërkurën dhe të enjten.

Për vazhdimin e pushimit, mësimdhënësit nuk e kanë njoftuar as drejtorinë e Arsimit në këtë komunë e as drejtorin e shkollës. Për këtë drejtori Cenë Gashi, thotë se ne qofte se nuk kthehen as të hënën, e kanë menduar një zgjidhje për nxënësit.

“Nëse nuk kthehen, nxënësit e shkollës duhet me i pru në shkollën amë, duhet me u shpërnda nëpër paralele apo klasë që i takojnë. Nëse i bashkohen procesit të hënën kanë me i zëvendësua ato orë”, tha drejtori i shkollës “Fan Noli”, Canë Gashi.

Megjithatë veprimi i dy mësimdhënësve, nuk do të kalojë pa masa.

“Njeri nga ta nuk do te kthehet me në shkollë, ndërsa tjetri do të marrë vërejtje vetëm se po presim ta dëgjojmë arsyetimin e tij. Por, sido që të jetë tri mungesa e humb vendin e punës. Të hënën do të fillojë mësimi dhe ne kemi kuadro për t’i zëvendësuar lehtësisht ata”, tha drejtori i Arsimit në Komunën e Pejës, Naser Gega.

Krejt kjo situatë e krijuar nuk iu pëlqeu fare prindërve, sipas tyre, më së shumti e pësuan fëmijët e tyre.

“Nxënësit krejt barrën po e bëjnë se nuk po munden me viju mësimin qysh duhet”, tha Ramadan Gashi, banor i fshatit Rashiq.

Megjithatë, nga komuna thanë se për shkak të numrit të vogël të nxënësve, kjo paralele do të mbyllet dhe nxënësit do të bartën në shkollën e fshatit Kryshec.

Derisa në këtë paralele mësimi nuk u mbajt, në dy paralelet e tjera, në fshatin Broliq e në Kryshec, mësimi u zhvillua normalisht. /atvlive.tv

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights