13.4 C
Pristina
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Mbi 80 aeroplanë me mërgimtarë pritet të vijnë sot në Kosovë

Pikat kufitare të Kosovës këto ditë të festave kanë qenë me kolona të gjata, shkak i ardhjes së mërgimtareve. Por, fluks të madh të udhëtarëve ka edhe në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”.

Zëdhënësja e Aeroportit të Prishtinës, Valentina Gara ka thënë se presin që deri në fund të Vitit të Ri të arrijnë një shifër prej 3.4 milionë udhëtarësh, ndërsa vetëm sot janë planifikuar 81 fluturime.

Ajo beri të ditur se edhe në ditën e fundit të vitit janë planifikuar mbi 60 fluturime vajtje- ardhje.

“Ne kemi një trend të vazhdueshëm të rritjes së numrit të udhëtarëve. Gjatë sezonit të dimrit ky trend vërehet më së shumti me rastin e festave. Pra 34 janë në arritje me datën 31 dhjetor si dhe 35 në nisje po me datën 31 dhjetor”, ka thënë Gara për Zërin.

Ajo ka shtuar se Zvicra mbetet njëri ndër destinacionet me numrin më të madh të fluturimeve dhe udhëtarëve.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights