Masakra në Moskë, çudia vazhdon: vranë dhe ikën

Një kërkim është nisur për tre nga autorët e një sulmi brutal që ka vrare deri 80 persona në një vend të mbushur me njerëz në periferi të Moskës.

Rreth 150 persona u plagosën gjithashtu kur u hap zjarr ndaj pjesëmarrësve të koncerteve në Sallën e qytetit Crocus të premten, më 22 mars.

Sulmuesit u shfaqën në video të paverifikuara duke qëlluar vazhdimisht civilë në një koncert.

Mësohet gjithashtu se ata hodhën më pas një granatë ose bombë ndezëse e cila bëri që zjarri të përhapet me shpejtësi në sallën e koncerteve në periferinë veriore të Moskës, Krasnogorsk.

Para fillimit të koncertit, i cili shkaktoi grumbullimin e turmës, persona të armatosur hynë në sallë dhe filluan të qëllojnë. Dhjetra njerëz u fshehën pas sediljeve në holl ose vrapuan drejt hyrjeve të bodrumit ose çatisë për të shmangur plumbat.

Një dëshmitar në vendngjarje disa orë pas sulmit pa tym të zi dhe flakë që dilnin nga çatia e sallës së koncerteve, e cila mund të mbajë deri në 6,000 njerëz. Helikopterët tentuan të shuanin flakët që përfshiu godinën e madhe.

Videoja nga vendi i ngjarjes tregon se burrat qëllojnë njerëzit nën atë që dukej të ishte një shenjë hyrëse e bashkisë së qytetit Crocus.

Pamjet e tjera treguan trupa dhe një turmë njerëzish që vraponin duke bërtitur drejt daljeve ndërsa të shtënat me armë u përhapën rreth ndërtesës.

Sipas një fotografie të publikuar nga RIA, terroristët që sulmuan sallën e koncerteve thuhet se u larguan me një makinë Renault të bardhë. Fotografia tregon një makinë Renault Symbol me një trup të vjetër të bardhë dhe një xhami të pasme të lyer.

Pas sulmit, Rusia forcoi sigurinë në aeroporte, stacione të autobusëve dhe në të gjithë kryeqytetin – një zonë e madhe urbane me më shumë se 21 milionë banorë.

Kanali Telegram VČK-OGPU dhe media të tjera raportuan se disa persona nga rajoni rus i Ingushetisë ishin në kërkim me dyshimin se ishin përfshirë në sulmin në Crocus.

Burrat në foto janë Amirkhan Gurazhev, i lindur në 1989, Adam Ozdoev, i lindur në 1987 dhe Zelimkhan, i lindur në 2000.

ISIL mori përgjegjësinë në një deklaratë, por Rusia nuk fajësoi menjëherë askënd. Shtetet e Bashkuara thanë se kishin inteligjencë që konfirmonin se kjo organizate ishte përgjegjës për të shtënat.

Por se pse, nuk thuhet. E çuditshme është gjiithashtu moskapja dot e tyre nga shteti i fuqishëm rus. /tesheshi.com/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights