Kina nis stërvitjen ushtarake me qen robotë të armatosur, mund të identifikojnë dhe godasin objektivin

Gjatë stërvitjeve të fundit ushtarake me Kamboxhian, ushtria e Kinës tregoi një qen robot me një armë automatike të montuar në shpinë, duke e kthyer “mikun më të mirë të njeriut” në një makinë vrasëse.

Ai mund të shërbejë si një anëtar i ri në operacionet tona luftarake urbane, duke zëvendësuar anëtarët tanë (njerëzorë) për të kryer zbulimin dhe për të identifikuar (armikun) e për të goditur objektivin”, tha një ushtar, Chen Wei, në një video nga transmetuesi shtetëror CCTV.

Videoja dyminutëshe e bërë gjatë stërvitjes Kinë-Kamboxhia “Golden Dragon 2024” tregon gjithashtu qenin robot që ecën, kërcen, shtrihet dhe lëviz mbrapa nën kontrollin e një operatori në distancë.

Pjesa e fundit e videos tregon gjithashtu një pushkë automatike të montuar nën një dron ajror, duke ilustruar një “larmi të pajisjeve inteligjente pa pilot” të Kinës.

Përdorimi ushtarak i qenve robotë – dhe sigurisht dronëve të vegjël ajrore – nuk është asgjë e re. Një video CCTV nga viti i kaluar tregoi gjithashtu qentë elektronikë të Kinës të armatosur në një stërvitje të përbashkët që përfshin ushtritë kineze, kamboxhiane, lao, malajziane, tajlandeze dhe vietnameze të mbajtur në Kinë nëntorin e kaluar.

Në vitin 2020, Forcat Ajrore të SHBA-së demonstruan se si përdori qentë robotikë si një lidhje në Sistemin e saj të Avancuar të Menaxhimit të Betejave (ABMS), i cili përdor inteligjencën artificiale dhe analizat e shpejta të të dhënave për të zbuluar dhe kundërshtuar kërcënimet ndaj aseteve ushtarake amerikane.

Dhe që nga pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022, dronët janë bërë të zakonshëm në fushën e betejës, në tokë, det dhe ajër, me automjete të lira të kontrolluara nga distanca në gjendje të rrëzojnë makineritë e sofistikuara ushtarake si tanket dhe madje edhe anijet luftarake.

Aftësitë vdekjeprurëse të dronëve të parë në fushat e betejës në Ukrainë, u ka mundësuar forcave ushtarake me buxhete të vogla të mbrojtjes të konkurrojnë me armiqtë më të mirë të armatosur dhe të financuar.

Kina është një nga eksportuesit kryesorë të dronëve në botë, por vitin e kaluar Ministria e saj e Tregtisë vendosi kontrolle të eksportit në teknologjinë e dronëve, duke përmendur nevojën për të “mbrojtur sigurinë dhe interesat kombëtare”.

Megjithatë, qentë robotikë duket se po marrin shumë publicitet për Ushtrinë Çlirimtare Popullore. Dhe qentë janë shfaqur në mediat sociale të Kinës për të paktën një vit.

Sipas Global Times të drejtuar nga shteti, prania e qenve robotikë në stërvitjet me ushtarakët e huaj tregon një fazë të avancuar zhvillimi.

“Zakonisht, një pajisje e re nuk do të sillet në një stërvitje të përbashkët me një vend tjetër, kështu që qentë robotë duhet të kenë arritur një nivel të caktuar pjekurie teknike,” citoi Global Times të thoshte një ekspert i paidentifikuar.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights