‘E turpëruar…’/ Ushtarja britanike që shërbeu në Kosovë thotë se donte të vetëvritej për shkak të abuzimeve seksuale

Një ish-ushtare britanike e cila ka shërbyer në Kosovë ka deklaruar se donte të vetëvritej për shkak të abuzimeve seksuale e ngacmimeve gjatë asaj kohe.

Gemma Morgan, e cila tash është 50-vjeçare dhe jeton në Hertfordshire të Anglisë, iu bashkua Ushtrisë më 1996 në moshën 22-vjeçare. Ajo ka shkruar një libër biografik për përvojën e saj në ushtri, i cili do të publikohet të premten.

Teksa ka folur “ITV” , 50-vjeçarja ka treguar se si puna në ushtri e ka bërë që ta mendonte t’i jepte fund jetës.

Për pasojë, ajo kishte qëndruar në një klinikë psikiatrike për dy muaj si rezultat i këtyre përvojave të hidhura.

“Po që se hyje, kjo pjesë vinte me punën dhe natyrisht që s’ishte e sigurt të kërkoje ndihmë ose të ankoheshe sepse sistemi do të të kthehej në agresor. Andaj njerëzit s’ankoheshin sepse në fund dilte se ‘është faji yt, ju ishit në vend të gabuar e ju po pini shumë. E turpëruar dhe në faj… Më shpiu të mendoja t’i jepja fund jetës”, ka treguar ajo.

Ajo tutje ka treguar se përvoja e ka traumatizuar dhe mungesa e përkrahjes ia shtoi stresin.

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights