Basketbollisti nga Amerika konvertohet në mysliman në Kosovë

Basketbollisti i cili luan për skuadrën nga Suhareka “Golden Eagle Ylli”, Alonzo Verge nga ShBA-ja, është konvertuar në mysliman në njërën nga xhamit e Kosovës dje gjatë ditës.

Kështu ka bërë të ditur imami Sabit Halil Gashi, i cili tha se konvertimi i Verges ka nga ndodhur në Xhaminë e Bardhë në Suharekë.

“Imami ka shkuar se ishte kënaqësi e veçantë që ta përjetosh këtë moment.”Mund te themi se eshte hera e pare qe ne Xhamine e Bardhe ne Suhareke, ne diten e xhuma ne prani te xhematit, te pranoje dikush Islamin”, tha imami.

Postimi i plotë pa ndërhyrje:

Pershendetje te gjitheve!

Sot, me date 12.01.2024 ne Xhamine e Bardhe ne Suhareke ne kete dite te bekuar xhumaje, pranoi Islamin basketbollisti i nderuar Alonzo Verge nga Amerika i cili luan per K.B. Golden Eagle YLLI.

Ishte kenaqesi e veçante te perjetosh ato momnte kur dikush shqipton Shehadetin duke degjuar nga goja jote.

Mund te themi se eshte hera e pare qe ne Xhamine e Bardhe ne Suhareke, ne diten e xhuma ne prani te xhematit, te pranoje dikush Islamin.

Keshtu eshte kjo bote, dikush duhet te kaloje sa e sa kilometra qe te afrohet tek Zoti i tij, perderisa disa te tjere duke qen afer ikin dhe largohen nga Zoti i tyre me kilometra larg!

Falenderojme Zotin fillim e mbarim!

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights