32.7 C
Pristina
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Ç’është saktësisht Dita e Falenderimeve ku hahen 46 milionë gjela deti?

Dita e Falenderimeve është një festë amerikane që përfaqëson një traditë të bashkimit me familjen dhe miqtë, pas së cilës vjen e Premtja e ashtuquajtur krejt pakuptimshëm e Zezë.

Megjithatë, Dita e Falenderimeve e ka gjithsesi një kuptim, njerëzor e shoqëror bashkë, pa asnjë lidhje fjala vjen me Helloëeen-in

Dita e Falënderimeve festohet në Shtetet e Bashkuara të enjten e katërt të nëntorit, ndërsa në Kanada festohet të hënën e dytë të tetorit dhe ndërthur kulturën, traditën, gastronominë dhe sportin në një.

Origjina e Ditës së Falënderimeve Amerikane mund të gjurmohet tek kolonët e parë anglezë, që përfaqësojnë një festë të kulturave të ndryshme. Pas mbërritjes në Amerikë, kolonët anglezë vendosën barazi të ndërsjellë dhe pranuan emrin e përbashkët Pilgrims. Megjithatë, lumturia e tyre u dëmtua shpejt nga vështirësitë në sigurimin e ushqimit.

Indianët vendas ishin të dobishëm për të ndihmuar kolonët, duke u siguruar atyre ushqim dhe duke u mësuar atyre teknikat e rritjes së misrit dhe perimeve. Ata ishin të ftuar në një vakt ku shijuan së bashku ushqime si karavidhe, arra, lakër, djathë dhie dhe kunguj të njomë. Kjo ngjarje konsiderohet Dita e parë Amerikane e Falënderimeve.

Sipas një tradite të gjatë, pjata e pashmangshme gjatë darkës së festave është një gjeldeti i pjekur, zakonisht mjaft i madh për të kënaqur të gjithë familjen.

Sipas vlerësimeve, vetëm në Amerikë në këtë natë hahen rreth 46 milionë gjela deti, që është afërsisht 243 milionë kilogramë gjeldeti. Nëse merrni parasysh meze dhe ëmbëlsira si salcë, pure patatesh, salcë me boronicë, byrekë me kunguj dhe pjata të tjera, mesatarisht amerikani konsumon më shumë se 4500 kalori gjatë një darke tradicionale.

Një nga gëzimet më të mëdha të Ditës së Falënderimeve është të kalosh kohë me familjen. Shumë njerëz jetojnë larg familjeve të tyre dhe udhëtojnë shumë larg, qoftë me makinë apo me avion, për të qenë me të dashurit e tyre. Dita e Falënderimeve është shpesh një nga ditët më të ngarkuara të udhëtimit të vitit.

E premtja e zezë, e nesërmja, lidhet edhe me këtë festë, e njohur për ulje të mëdha të çmimeve të tregtisë në të gjithë botën. Ajo ditë shënon fillimin e sezonit të festave që lidh Ditën e Falënderimeve dhe Krishtlindjet. Një pjesë e pazëvendësueshme e traditës është sporti, pra të shijohet së bashku një ndeshje futbolli amerikan. /tesheshi.com/

PUBLIKIMET E FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Verified by MonsterInsights