archiveJanar 2023

Lajme

Basha: Amerikanët nuk janë të shenjtë, kanë gabime edhe ata

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka debatuar me komentatorin politik, Halik Matoshi në “Politiko” rreth rolit amerikan dhe kritikave apo presionit të zyrtarëve amerikanë për themelimin e Asociacionit, raporton Gazeta10. Basha, ka thënë se amerikanët nuk janë të shenjtë, kanë gabime edhe ata duke theksuar “Marrëveshjen e Dejtonit”. “Amerikanët...
Lajme

Britanikët të prerë: Nuk lejojmë krijimin e një enklave serbe në Kosovë

Deputetja britanike e cila kryeson edhe Komitetin për Punë të Jashtme, Alicia Kearns sot në Parlamentin Britanik ka ngritur çështjen e dialogut Kosovë-Serbi dhe Asociacionit. Kearns ka shkruar se ndjehet e çliruar pasi ka dëgjuar nga përfaqësuesit e Qeverisë britanike se nuk mbështesin krijimin e një enklave serbe në Kosovë....
Lajme

Ambasadori amerikan jep fjalën e fundit lidhur me formimin e Asociacionit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se vendi i tij e ka bërë të qartë tashmë se “nuk mbështet asnjë marrëveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës” ose që “kërcënon sovranitetin, pavarësinë dhe karakterin multietnik” të saj. “Ne kundërshtojmë rreptësisht krijimin e një entiteti që i ngjan...
Lajme

Sami Kurteshi: Amerikanët e dinë se Kurti nuk luan qo** me ta

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi ka eskaluar me gjuhën e përdorur në një debat televiziv, shkruan Insajderi.Derisa po fliste për raportin e Qeverisë Kurti me amerikanët, ai ka përmendur edhe organet gjenitale. Kurteshi tha se amerikanët, i duan figurat që nuk janë të korruptuara, që e mbrojnë integritetin territorial...
Lajme

Basha bën disa pyetje dhe kërkon përgjigje: “A di dikush me shpjegu?”

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, ka shtruar në publik disa pyetje pas zhvillimeve të fundit në vend, posaçërisht rreth përpjekjeve të ndërkombëtarëve që të arrihet një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë. Teksa kërkonte shpjegime dhe tregonte se si kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kërkonte që t’ia ndalonte Serbisë mbajtjen...
1 2 3 41
Page 1 of 41