archiveJanar 2022

Lajme

Ftohtë dhe me reshje bore në ditët e para të shkurtit

Ditën e martë vende-vende reshjet edhe mund të jenë më intenzive. 30.01.2022 – Pas të reshurave kalimtare të shiut e borës që priten në mbrëmje, dita fundit e janarit fillon me kthjellime, e gjatë ditës dhe mbrëmjes vransirat shtohen. Vonë në mbrëmje fillojnë edhe reshjet e borës, që vazhdojnë ditën...
Lajme

Escobar: Amerika mbështet plotësisht pavarësinë e Kosovës dhe integritetin territorial të saj

I dërguari special i SHBA’së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar në konferencën e përbashkët me Kryeminsitrin e Kosovës Albin Kurtin tha se vendi i tij është i përkushtuar në pavarësinë e Kosovës dhe integritetin territorial të saj, shkruan Gazeta Metro. Escobar, ka përsëritur se SHBA’ja mbështet plotësisht pavarësinë e Kosovës...
Sporti

ZYRTARE: Vedat Muriqi transferohet te Mallorca

Vedat Muriqi ka kaluar zyrtarisht te Mallorca. Sulmuesi i kombëtares së Kosovës, Vedat Muriqi edhe zyrtarisht është pjesë e Mallorca, përcjell lajmi.net. Kosovari do të vazhdojë sezonin në La Liga, me skuadrën spanjolle. Muriqi lë skuadrën e Lazios, pasi nuk gjente hapësirat e mjaftueshme. Lajmin për Muriqin e ka konfirmuar...
Biznes

Agjencia punësohu.eu nuk ua kthen paratë qytetarëve

Pronari i agjencisë, e cila ofron mundësi punësimi në vendet e Bashkimit Evropian, Punsohu.eu, u ka para të papaguara disa aplikuesve, të cilët kanë kërkuar ndihmën e kësaj agjencie, duke paguar nga 500 euro, për të gjetur vend pune në Gjermani a vendet e tjera të Evropës. Për këtë arsye,...
Op/Ed

Diplomacia përpara luftës: E vërteta përpara gënjeshtrave

Bota po e shikon agresionin e paprovokuar të Rusisë kundër Ukrainës. Veprimet e Rusisë paraqesin kërcënim jo vetëm për Ukrainën, por edhe për Evropën dhe për rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla. Synimet tona janë të thjeshta. Qëndrojmë me aleatët dhe partnerët tanë në mbështetje të kohezionit evropian, për të...
Lajme

Policia gjen mbi gjashtë kilogramë drogë të fshehur nën gurë

Policia Kufitare e Kosovës, konkretisht Stacioni Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Vërmicë, sot ka gjetur mbi gjashtë kilogramë drogë të fshehur nën gurë. “Sot, më 31.01.2022, gjatë realizimit të detyrave dhe aktiviteteve policore në funksion të menaxhimit dhe kontrollit efikas të kufirit shtetëror, në zonën e përgjegjësisë në një...
Lajme

Hapi derën e shtëpisë, era e fortë e merr para, vdes 78-vjeçarja

Një 78 vjeçare ka ndërruar jetë, si pasojë e stuhisë që ka pushtuar Danimarkën dhe Suedinë ditët e fundit. Shumë rrugë janë përmbytur dhe mijëra familje kanë mbetur pa energji elektrike, pasi uragani Malik përfshiu Suedinë dhe Danimarkën këtë fundjavë. Era e fortë mori para gruan, në momentin që ajo...
Lajme

Ja kur do të merret vendimi për çmimin e rrymës

Kryesuesi i Bordit të Zyrës për Rregullimin e Energjisë, Ymer Fejzullahu, ka bërë të ditur se pas pranimit te komenteve për tarifat e reja të energjisë elektrike do të dalin me raportin përfundimtar për vendimmarrje, por nuk ka treguar nëse tarifat e reja do t’u faturohen qytetarëve në mënyrë retroaktive...
1 2 3 104
Page 1 of 104