archive12 Korrik, 2020 - 23:57

Shëndeti

Si transmetohet COVID-19 përmes ajrit?

Organizata Botërore e Shëndetit ka konfirmuar ekzistencën e provave në rritje që virusi korona gjithashtu mund të transmetohet përmes grimcave të vogla që notojnë në ajër. Deri kohët e fundit, OBSH e konsideronte kontaktin me zonat e infektuara me koronavirusin si mënyrën e vetme për të transmetuar infeksionin e mbështetur...
Lajme

Shkon në 102 numri i të vdekurve nga COVID-19 në Kosovë

Instituti i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në vendin tonë gjatë ditës së sotme ka vdekur një person nga koronavirusi. Numri i përgjithshëm i viktimave nga koronavirusi në Kosovë shkon në 102 raste. “Numri total i rasteve pozitive është 4.931 raste nga 28.216 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me...
Lajme

Për një javë, 43 të vdekur nga Covid-19 në Kosovë

Nuk arritën ta mposhtin virusin. 4 persona ndërruan jetë të shtunën në Klinikën Infektive si pasojë e Covid-19. E numri i të vdekurve nga ky virus gjatë javës shkoi në 43 Nderkaq situata me Covid-19, cdo ditë e më shumë po rëndohet në Kosovë. Vetëm gjatë muajit korrik, janë infektuar...
Lajme

ALARMANTE: Rekord i ri i rastëve të reja me Covid-19 në Kosovë

40 TË SHËRUAR DHE 216 RASTE ME COVID-19! Sot më 12 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 493 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 216 raste pozitive. Numri total i...
Lajme

Kina paralajmëron: Një pneunomi e panjohur është shfaqur në Kazakistan, është më e fuqishme se Covid-19

Të enjten, Ambasada Kineze në Kazakistan lëshoi ​​një paralajmërim për qytetarët që jetojnë në vendin e Azisë Qendrore se pneumonia kishte vrarë më shumë se 1.700 njerëz. Autoritetet në Kazakistan kanë mohuar një raport të publikuar nga zyrtarë kinezë se vendi po përjeton një shpërthim të “pneumonisë së panjohur” potencialisht...
Lajme

IKSHPK: Këto janë pesë rregullat strikte për luftimin e Covid-19

Instituti i Shëndetësisë Publike të Kosovës nëpërmjet një ilustrimi të publikuar në Facebook ka treguar pesë rregullat bazë për mbrojtje nga Covid-19. Rregulli i parë tregohet të jetë vendosja e maskës, mbajtja e distancës, pastrimi i shpeshtë i duarve, dezinfektimi i duarve dhe sipërfaqeve si dhe shmangia e prekjes së...
Lajme

Kurti me porosi për shqiptarët e Maqedonisë: Votoni për ndryshimin

Ish kryeministri i Kosovës, kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti përmes një video mesazhi, u ka bërë thirrje shqiptarëve të Maqedonisë që në zgjedhjet parlamentare të 15 korrikut të votojnë koalicionin mes Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës. Kurti këtë thirrje e bëri pavarësisht se ditë më parë ambasadori i Kosovës në...
Lajme

285 pacientë të pickuar deri tani nga rriqrat në këtë Komunë

Krahas pandemisë së koronavirusit, banorët e Klinës edhe këtë pranverë ballafaqohen me rrezikun e pickimit nga rriqrat. Mirëpo, masat ndaj pandemisë së koronavirusit kanë ndikuar që gjatë tre muajve të parë të asaj që njihet si sezoni i rriqrave të ketë më pak raste të pickimeve, por të cilat u...
Lajme

Dy pacient me këtë sëmundje të rëndë mposhtën coronavirusin

Personat me sëmundje shoqëruese janë më të rrezikuarit nga virusi korona. Shumë nga ta po qëndrojnë të shtrirë në klinikat e QKUK-së. Edhe në repartin e Onkologjisë, po trajtohen disa pacientë të infektuar me virusin korona. Drejtori i Klinikës Onkologjike, Ilir Kurtishi ka folur për gjendjen e pacientëve në këtë...
1 2 3 4
Page 1 of 4