archivePagat

Lajme

Ja kur do të rriten pagat

Rritja e pagave pritet të jetë pak më e lartë se këtë vit, në të cilin, sipas kompanive ka një rritje mesatare të pagës prej 0.6 për qind Në një anketë të realizuar mbi temën e pagave, banka e madhe zvicerane UBS ka pyeturf 314 kompani. Ato presin një rritje...
Biznes

Pagat në Zvicër janë rritur, përkundër krizës së koronës

Përkundër pritjeve negative, pagat në Zvicër nuk pësuan rënie gjatë krizës së koronës. Përkundrazi, shumë punonjës kanë fituar më shumë, pikërisht në vitin e koronës. Madje edhe në degën më të goditur, atë të gastronomisë, pagat pothuajse nuk kanë shënuar rënie, shkruan gazeta “SontagsZeitung” në numrin e djeshëm. Në vitin...
Lajme

Ministria e Financave me një njoftim për bizneset

Ministria e Financave ka dhënë detaje për mënyrën e përfitimit nga masa 1.1 e vendimit të Qeverisë së Kosovës, që ka qëllim mbështetjen e biznesit për një pjesë të subvencionimit të pagave. Sipas MF’së, të gjitha bizneset përfituese janë përzgjedhur vetëm mbi bazën e kritereve objektive dhe të dhënave të...
Lajme

Sherifi: Paga minimale duhet të rritet çdo vit

Shefi i Grupit Parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, deklaroi sot në Kuvendin e Kosovës se paga minimale është dashur të rritej deri tani, dhe publiku duhet ta di pse nuk ka ndodhur kjo rritje. Në seancën e Kuvendit ku në interpelancë është kryeministri Ramush Haradinaj, dhe po diskutohet për...
Lajme

Donika Kadaj i gëzohet rritjes së pagës minimale në sektorin privat: E premtuam dhe tani po ndodhë

Deputetja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi në seancën para deputeteve ka thënë se hap fillestar sa i përket pagës minimale duhe të jetë ndryshimi i modalitetit. Sipas saj, ndryshimi i modalitetit të pagës minimale, pra kur kufiri minimal i pagëses zhvendoset në orën e punës, do të minimizoheshin manipulimet me kontratat...
1 2 3
Page 1 of 3