archiveMiroslav Lajçak

Lajme

Ja çka u bisedua në takimin Osmani – Lajçak

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, shkruan Gazeta Sinjali. Nga Presidenca njoftojnë se me Lajçakun, e para e vendit ka folur për zhvillimet e fundit në procesin e dialogut, si dhe zhvillimet...
Lajme

Lajmi i fundit rreth nga Brukseli rreth bisedimeve Kosovë-Serbi

Delegacioni serb në bisedimet me Kosovën në Bruksel e ka përfunduar takimin me të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak mirëpo nuk kanë dhënë përgjigje nëse e pranojnë draft dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave të automjeteve, e cila ka shkaktuar tension gjatë ditëve të fundit në...
Lajme

Lajcak më i ashpër se kurrë: Nëse nuk i besoni BE’së për viza, shkoni diku tjetër

Hulumtuesi në Forumin Ballkanik, Samir Behariq, ka treguar një moment kur përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, i kishte dhënë atij përgjigje kur e pyeti nëse shtetet e Ballkanit duhet t’i besojnë në lidhje me liberalizimin e vizave, shkruan Gazeta Metro. Behariq, përmes një postimi...
Lajme

Lajçak: Harta më është dhënë nga institucionet e BE’së

Emisari special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, pas takimit me ushtruesen e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani ka thënë se ka marrë mesazhe të qarta nga fituesit e zgjedhjeve të 14 shkurtit se dialogu do të vazhdojë. Ai përmes një konference për medie i renditi disa mesazhe që...
Lajme

Lajçak: Marrëveshja mund të përfundojë brenda disa muajve

Lajçak insiston në fillimin e dialogut, Kosova nuk e ka prioritet. I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak është duke zhvilluar vizitë zyrtare tre ditore në Kosovë. Ai së pari është takuar me fituesin e zgjedhjeve, Albin Kurti, i cili i ka thënë se nuk është...
Lajme

Skandaloze: Emisari i BE’së heq Kosovë nga harta, e kthen në Serbi

Një hartë që e tregon Kosovën pjesë integrale të Serbisë, madje as pa ndarjen administrative sipas Rezolutës 1244 të OKB-së, e mban në zyrë Miroslav Lajçak. Kjo u vërejt kur i dërguari special i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë–Serbi, dha intervistë nga Brukseli për Platformën EWB (European Western Balkans), njofton...
Lajme

Frasher Demaj: Lajçak, negociator i paaftë

Deputeti nga radhët e LDK-së, Frashër Demaj, ka reaguar pas deklaratave të Përfaqësuesit Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, rreth punës së ndryshimit të Kushtetutës me qëllim të implementimit të marrëveshjes së Asociacionit, raporton Albanian News. Akademiku Demaj ka thënë se, çdo tedencë ndaj kushtetutshnërisë dhe ligjshmërisë së...
Lajme

Lajçak insiston se duhet të implementohet Asocacioni, paralajmëron Kosovën

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun e Kosovës me Serbinë, Miroslav Lajçak, në një konferencë për media se nuk do të ketë marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, nëse nuk implementohet themelimimi i Asocacionit të Komunave Serbe. Ai tha se Kosova e ka marrë përsipër zotimin për themelimin e Asocacionit...
1 2 3
Page 1 of 3